Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

KOVAL SYSTEMS poddostawcą w programie CV90 MkIV dla Słowacji

Rozrasta się sieć słowackich kooperantów BAE Systems związanych z lokalizacją produkcji bojowych wozów piechoty CV90 MkIV zamówionych przez resort obrony z Bratysławy. Fot. BAE Systems Hägglunds

2 maja koncern BAE Systems i słowacka firma KOVAL SYSTEMS, a.s. zawarły umowę dotyczącą współpracy w programie dostaw bojowych wozów piechoty CV90 MkIV dla Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej.

Firma z siedzibą w Belušy w kraju trenczyńskim otrzymała od BAE Systems Hägglunds, producenta pojazdów rodziny CV90, kontrakt na montaż wież do wozów zamówionych przez słowacki resort obrony. Na razie umowa dotyczy montażu wież i ok. 80 różnych innych komponentów (w tym mechanicznych), ale z czasem liczba elementów wytwarzanych przez firmę ma wzrosnąć. Produkcja ma rozpocząć się tak szybko, jak to tylko możliwe, bowiem testy wyprodukowanych na Słowacji zespołów zaplanowano jeszcze na 2023 r.

Tommy Gustafsson-Rask, dyrektor zarządzający BAE Systems Hägglunds, powiedział, że „BAE Systems wspólnie ze swoimi słowackimi partnerami jest zaangażowany w dostarczanie słowackim siłom zbrojnym bojowego wozu piechoty wyposażonego w zaawansowane rozwiązania i technologię cyfrową”. Stwierdził, że „CV90 to wysokiej jakości i odnoszący duże sukcesy na rynku pojazd, który sprawdził się w warunkach bojowych”. Z kolei Ján Michálek, dyrektor handlowy KOVAL SYSTEMS, powiedział, że „wierzy, że ten program przyniesie korzyści słowackiej armii i zakończy się sukcesem BAE Systems, KOVAL SYSTEMS oraz całej słowackiej sieci kooperantów”. Dodał, że jego zdaniem „te nowe strategiczne porozumienia pomogą słowackiemu przemysłowi w dłuższej perspektywie”. Warto odnotować, że w realizację programu zaangażowanych jest wiele słowackich przedsiębiorstw. Głównym poddostawcą jest ZTS‒ŠPECIÁL, a.s z Dubnicy nad Váhom, gdzie uruchomiony zostanie montaż podwozi, a oprócz wspomnianych firm na liście lokalnych kooperantów są również Ray Service Investment, s.r.o. (jako poddostawca elementów elektrycznych i elektrotechnicznych) czy Aliter Technologies, a.s. (odpowiada za systemy C4I).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc