Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

BAE Systems wesprze eksploatację norweskiej floty CV90

BAE Systems przez siedem kolejnych lat odpowiadać będzie za wsparcie eksploatacji 144 norweskich pojazdów rodziny CV90. Fot. BAE Systems.

10 stycznia koncern BAE Systems zawarł z Organizacją Logistyki Obronnej Ministerstwa Obrony Królestwa Norwegii (Forsvarets Logistikkorganisasjon, FLO) umowę obejmującą wsparcie eksploatacji floty bojowych wozów piechoty CV90 i pojazdów na ich bazie, używanych przez Królewskie Norweskie Wojska Lądowe (Haeren).

Umowa reguluje zagadnienia związane z: zakupem podzespołów, części zamiennych i wyposażenia, zakresem prac obsługowych oraz remontowych i zarządzaniem całym procesem. Bieżący stan pojazdów będzie monitorowany zarówno przez użytkownika, jak i przez producenta, a cały proces nadzorować będzie Laboratorium Integracji Systemów FLO. Dzięki temu możliwa będzie optymalizacja osiągów, możliwości i dostępności wszystkich pojazdów w skali całej floty. Umowa ma obowiązywać przez siedem lat. Generał dywizji Lars Christian Aamodt, szef FLO, zapewnił, że Królewskie Norweskie Wojska Lądowe „mają dziś jeden z najnowocześniejszych bojowych wozów piechoty na świecie (...), a dzięki tej umowie możliwe będzie utrzymanie tego stanu przez wiele lat”. Według Tommy'ego Gustafssona-Raska, dyrektora zarządzającego BAE Systems Hägglunds, firma „z niecierpliwością czeka na wzmocnienie zaufania i współpracy, jakie ma ze swoim norweskim klientem oraz opiera się na pozytywnych doświadczeniach z norweskimi partnerami”, a ponadto zapewnił on, że firma „zobowiązuje się dołożyć wszelkich starań, aby służyć jej norweskiemu klientowi, a także innym państwom (...), które korzystają z członkostwa w klubie użytkowników CV90”.

Warto dodać, że niemal rok temu Norwegia zamówiła 20 dodatkowych pojazdów rodziny Cv90 w dwóch wersjach: transportera wielozadaniowego i wozu inżynieryjnego. Mają one zwiększyć możliwość nielicznych norweskich pododdziałów pancernych i zmechanizowanych. Wozy trafią do użytkownika w 2023 r. Jak ich wejście do służby będzie się miało do umowy o wsparciu eksploatacji floty norweskich CV90 ‒ nie wiadomo, być może będzie potrzebny aneks.

Jest to już druga umowa dotycząca zabezpieczenia eksploatacji CV90, jaką koncern BAE Systems zawarł w ciągu ostatnich miesięcy. W listopadzie podobną umowę podpisano z Królestwem Szwecji.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc