Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Agamemnon ochrzczony. Nowy atomowy okręt podwodny dla Royal Navy

Fot. Royal Navy

23 kwietnia w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness, Lady Sedwill rozbiła butelkę lokalnie warzonego piwa - zgodnie z tamtejszą tradycją - aby pobłogosławić Agamemnona i wszystkich, którzy będą na nim służyć.

Przyszły HMS Agamemnon będzie szóstym szturmowym okrętem podwodnym z napędem jądrowym typu Astute, przeznaczonym dla Royal Navy. Będzie również szóstą jednostką Królewskiej Marynarki, noszącą tę nazwę. Jej historia sięga 1781 roku, a pierwszym okrętem nią ochrzczonym dowodził Horatio Nelson, przyszły admirał i bohater brytyjskiej floty.

Stępkę Agamemnona położono prawie 11 lat temu, 18 lipca 2013 roku w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness. Formalny kontrakt pomiędzy producentem a londyńskim Ministerstwem Obrony zawarto jednak później, w 2017 roku. Budowę realizowano w hali Devonshire Dock Hall. Ta wielka konstrukcja jest najwyższym budynkiem w Barrow (51 m) i ma długość 260 m, szerokość 58 m i powierzchnię 25 000 metrów kwadratowych. DDH jest drugim co do wielkości krytym kompleksem stoczniowym tego rodzaju w Europie po Dockhalle 2 firmy Meyer Werft w Papenburgu w Republice Federalnej Niemiec.

W nadchodzących miesiącach prace nad Agamemnonem będą kontynuowane, po czym okręt zostanie wyprowadzony z hali i po raz pierwszy zwodowany podnośnikiem do basenu stoczniowego. Po tym nastąpi okres testów i uruchomienia systemów na pokładzie, przed dziewiczym zanurzeniem w basenie, a następnie wypłynięciem z Barrow na próby morskie i dołączeniem do reszty jednostek typu Astute w bazie HMNB Clyde.

W budowie jest ostatni, siódmy okręt serii, przyszły HMS Agincourt. Cała siódemka będzie w służbie do 2026 roku i oczekuje się, że każdy z nich będzie służył przez co najmniej ćwierć wieku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Agamemnon ochrzczony. Nowy atomowy okręt podwodny dla Royal Navy”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc