Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Słowacja zawarła umowę na zakup bojowych wozów piechoty CV90

Słowacki resort obrony podpisał umowę na dostawę bojowych wozów piechoty CV90 MkIV. Fot. MO SR

12 grudnia Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej zawarło z rządem Królestwa Szwecją międzyrządową umowę dotyczącą zakupu bojowych wozów piechoty CV90 MkIV.

Ze strony słowackiej umowę podpisywał sekretarz stanu w resorcie obrony Marian Majer, ze szwedzkiej, jego odpowiednik, Peter Sandwall. Umowa dotyczy dostawy 152 bojowych wozów piechoty CV90 MkIV, uzbrojonych w 35 mm armatę. Pierwsze dostawy zamówionych dla Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej pojazdów przewidywane są na 2025 rok. Stopniowo, zgodnie z planem, zastępować będą stare pojazdy rodzin BVP-1 i BVP-2 o jeszcze sowieckim rodowodzie, choć wyprodukowane na licencji za czasów istnienia Czechosłowacji. Poza umową zakupu, wartą 1,688 mld EUR brutto, zawarto również szereg innych porozumień związanych z tym kontraktem, w tym porozumienie między koncernem BAE Systems (producentem pojazdów rodziny CV90) a słowacką firmą ZTS - ŠPECIÁL, która będzie głównym partnerem przemysłowym ze strony słowackiej.

Warto dodać, że słowacki wybór następcy przestarzałych pojazdów został dokonany we współpracy z Republiką Czeską, a współpraca ma nie ograniczać się tylko do wspólnego zakupu, lecz również wsparcia eksploatacji itd. Co ważne, jeżeli Czechy podpiszą umowę na zakup CV90 (który Praga również wybrała jako swój przyszły bwp), obydwa państwa mogą liczyć na pewien wspólny rabat ze względu na większą skalę zamówienia.

Bojowy wóz piechoty CV90 MkIV podczas testów na Słowacji. Fot. MO SR

Przy okazji podpisania umowy Marian Majer powiedział, że „cieszy się, że modernizacja słowackiej armii postępuje w ciągu ostatnich dwóch lat w tempie niespotykanym od dziesięcioleci”. Potwierdził też, że CV90 MkIV spełniają wymagania przyszłego użytkownika. Z kolei jego zwierzchnik, minister obrony Republiki Słowackiej Jaroslav Naď, powiedział, że ten kontrakt to „ważny krok w kierunku modernizacji Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej i zwiększenia zdolności obronnych państwa". Ponadto ma to być „pierwszy realny zwrot w kierunku sformowania ciężkiej brygady zmechanizowanej, co Republika Słowacka czyni w ramach swoich międzynarodowych zobowiązań wobec sojuszników z NATO”. Podkreślił również, że poza korzyściami militarnymi istotne będą również korzyści dla dziesiątek firm wchodzących w skład słowackiej zbrojeniówki.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Słowacja zawarła umowę na zakup bojowych wozów piechoty CV90”

  1. Mam nadzieję, iż Słowacy, podobnie jak i Czesi, no to zamówią te swoje CV-90 u Szwedów, NIE jako takie totalne "golasy", ale, identycznie jak i przez chwilą Holendrzy, z systemami ASOP ELBIT'u (poprzednio: IMI), "Iron Fist" (w ich wersji: "Light Decoupled")....

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc