Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Koniec służby Lynxów w Wielkiej Brytanii

16 stycznia w bazie Odiham w Wielkiej Brytanii odbyła się uroczystość pożegnania wielozadaniowych śmigłowców Lynx, które od 1978 roku były eksploatowane przez brytyjskie wojska lądowe.

Ostatnia partia wiropłatów powyższej rodziny, reprezentująca wersję AH9A, była eksploatowana przez 657. Eskadrę Army Air Corps. Do początku bieżącego roku w służbie znajdowało się 22 śmigłowców powyższego typu, a kolejnych cztery zmagazynowano jako rezerwę sprzętową. Ich następcami są nowe Leonardo AW159 Wildcat. W marcu 2017 roku Lynxy wycofano z Royal Navy, gdzie także zastąpiły je Wildcaty.

Armia brytyjska wykorzystywała Lynxy do szerokiego spektrum działań, debiut bojowy miał miejsce w 1991 roku, kiedy 24 śmigłowce wzięły udział w operacji Pustynna Burza. W późniejszych latach uczestniczyły w operacjach w Irlandii Północnej, byłej Jugosławii, Sierra Leone, Iraku oraz w Afganistanie.

W 2006 roku Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podpisało kontrakt z (ówczesną) firmą AgustaWestland odnośnie opracowania, budowy i dostawy floty śmigłowców AW159 Wildcat. Spośród nich 34 egzemplarze trafią do wojsk lądowych, a 28 do Royal Navy. Pierwsze lądowe Wildcaty wprowadzono do eksploatacji w sierpniu 2014 roku.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc