Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny krok w sprawie sprzedaży okrętów klasy LCS do Arabii Saudyjskiej

22 listopada Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz koncern Lockheed Martin podpisały umowę w sprawie rozpoczęcia prac związanych uruchomieniem procesu sprzedaży wielozadaniowych okrętów wojennych typu Freedom do Arabii Saudyjskiej.

Umowa ma wartość 23 mln dolarów i zakłada realizację do końca lipca 2018 roku. Jest to drugi krok związany ze sprzedażą do Królestwa czterech okrętów wojennych eksportowego wariantu typu Freedom – w zeszłym roku rozpoczęto finansowanie zakupu pionowych wyrzutni Mk.41, które mają trafić na ich pokłady. Z dużą dozą prawdopodobieństwa zakup jednostek był jednym z przedmiotów rozmów w trakcie spotkania prezydenta Trumpa i króla Arabii Saudyjskiej.

Okręty typu Freedom mają stanowić trzon floty wschodniej Królestwa i operować na wodach Zatoki Perskiej i Oceanu Indyjskiego. Obecnie wykorzystuje jednostki zbudowane w Stanach Zjednoczonych w pierwszej połowie lat 80. XX wieku i pilne potrzebują wymiany generacyjnej. Cztery okręty typu Freedom, w wariancie fregaty wielozadaniowej, mają stanowić pierwszy etap procesu modernizacji technicznej powyższego związku taktycznego.

Obecnie koncern Lockheed Martin aktywnie promuje okręty typu Freedom na świecie. Wśród państw, które znajdują się w kręgu zainteresowania jest Polska – przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymali już pierwsze formalne informacje dotyczące projektu.

(ŁP) Foto: US Navy
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc