Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne UH-60M Black Hawk dla Jordanii

Siły zbrojne Jordanii wzbogacą się o dwa dodatkowe UH-60M Black Hawk, które zostały zamówione za pośrednictwem procedury FMS. Fot. Departament Stanu

20 września Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z należącą do korporacji Lockheed Martin firmą Sikorsky Aircraft w sprawie produkcji i dostawy kolejnej partii wielozadaniowych śmigłowców UH-60M Black Hawk przeznaczonych dla Jordanii.


Wrześniowa umowa ma wartość 32,9 mln USD i zakłada dostawę dwóch wiropłatów do powyższego użytkownika. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie zakupu, w całości pochodzące z procedury FMS – zgodnie z zapisami, dostawa zostać zrealizowana do czerwca 2027 roku. Obecnie brak szczegółowych informacji, czy fundusze pochodzą z Jordanii czy też z amerykańskiego programu pomocy wojskowej FMF przeznaczonego dla tego państwa (w ostatnich latach budżet wynosił 1 mld USD rocznie).

Od 2017 roku Jordania sukcesywnie odbiera i zamawia kolejne UH-60M Black Hawk przeznaczone dla sił zbrojnych. Początkowo było to dwanaście egzemplarzy, a w kolejnych latach zamawiano kolejne, w tym specjalnie skonfigurowany do przewozu rodziny królewskiej (ma on zostać dostarczony w bieżącym roku). Głównym użytkownikiem UH-60M Black Hawk są jordańskie siły specjalne, które są wykorzystywane do działań wymierzonych w islamskich fundamentalistów walczących na Bliskim Wschodzie w ramach tzw. państwa islamskiego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc