Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Jordania zamówiła nowe F-16C/D Fighting Falcon Block 70

Jordania podpisała umowę LoA w sprawie zakupu ośmiu samolotów F-16C/D Fighting Falcon Block 70. Fot. Lockheed Martin

16 czerwca korporacja Lockheed Martin poinformowała, że władze Jordanii podpisały międzyrządową umowę LoA z rządem Stanów Zjednoczonych w sprawie zakupu ośmiu wielozadaniowych samolotów bojowych F-16C/D Fighting Falcon Block 70.


Powyższa informacja oznacza, że Jordania dołączyła do pięciu innych państw, które zamówiły nową generację samolotów F-16 Fighting Falcon. Amerykański Departament Stanu autoryzował sprzedaż szesnastu egzemplarzy w lutym bieżącego roku – według dokumentacji eksportowej, cała partia wraz z wyposażeniem i usługami dodatkowymi miała kosztować Jordanię do 4,2 mld USD. Nie można wykluczyć, że ze względów ekonomicznych, czerwcowa umowa będzie zawierać opcję kontraktową dotyczącą pozostałych ośmiu samolotów.

Jordania jest wieloletnim użytkownikiem samolotów rodziny Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon. Pierwsze z nich dostarczono (w liczbie 16 sztuk) w latach 1997-98 – pochodziły z nadwyżek sprzętowych US Air Force. Kolejne (używane) F-16A/B dostarczono ze Stanów Zjednoczonych w 2003 roku (17 sztuk), a w latach 2008-2017 Jordania kupowała używane F-16AM/BM w Europie (Belgii oraz Niderlandach). W ciągu lat były intensywnie eksploatowane, m.in. w walkach z tzw. państwem islamskim i z tego też powodu przynajmniej część (dostarczone w 1997-98) potrzebują wymiany.

Dotychczas korporacja Lockheed Martin sprzedała na rynku 136 egzemplarzy F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72, które trafią do Bahrajnu, Słowacji, Bułgarii, Maroka, Tajwanu oraz Jordanii. Ich montaż odbywa się w zakładach w Greenville, gdzie obecnie prowadzone są prace przy pierwszych samolotach dla Bahrajnu oraz Słowacji – oficjalny roll-out pierwszego z nich zaplanowano na ostatni kwartał 2022 roku. Obecnie Lockheed Martin oczekuje na kolejne umowy z klientami, w ciągu ostatnich miesięcy władze amerykańskie wydały zgody na sprzedaż dwunastu sztuk Filipinom oraz ośmiu kolejnych Bułgarii. Dodatkowo Departament Stanu ma wkrótce podjąć decyzje o potencjalnej sprzedaży 40 samolotów Turcji.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Jordania zamówiła nowe F-16C/D Fighting Falcon Block 70”

  1. Teraz w produkcję F-16 będzie włączony PZL-Mielec,bez szaleństw, ale cos tam robić będziemy.
    U nas też 7 eskadr najpiej osiągnąć przez zakup 32 F-16, a nie kombinować z F/A-50, bojowym Masterze, no chyba że FK-21 to można pomyśleć.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc