Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne fundusze na system KATFISH

Sonar KATFISH z modułem ALARS. Nieujawniony klient z NATO zamówił kolejne tego typu wyposażenie dla swoich sił przeciwminowych. Wiele wskazuje, że mowa o Polsce. Fot. Kraken Robotics Inc.

W połowie września firma Kraken Robotics Inc. poinformowała o podpisaniu kolejne umowy z nieujawnionym państwem NATO w sprawie kontynuacji dostaw systemu KATFISH do okrętów przeciwminowych.


Komunikat producenta nie podaje odbiorcy, jednak wszystkie sygnały wskazują, że mowa o Polsce, która obecnie prowadzi program modernizacji i rozbudowy potencjału sił przeciwminowych. Nowe okręty, trzy kolejne niszczyciele min typu Kormoran II, zostały zakontraktowane przez Agencję Uzbrojenia w czerwcu bieżącego roku, a obecnie rozpoczęto już zamawianie poszczególnych elementów uzbrojenia i wyposażenia. Jak powszechnie wiadomo, do dwóch Kormoranów II pierwszej serii (Albatros i Mewa) we wrześniu 2020 roku zamówiono wyposażenie kanadyjskiej firmy w postaci dwóch modułów ALARS oraz przynajmniej jednego sonaru wraz z niezbędnymi pakietem wyposażenia dodatkowego – według dostępnych informacji montaż elementów na pokładzie przyszłego ORP Albatros ma zostać zrealizowany jeszcze w bieżącym roku.

Model przyszłego ORP Albatros z zamontowanym modułem ALARS był prezentowany w czasie tegorocznego MSPO na stoisku stoczni Remontowa Shipbuilding S.A.. Fot. Łukasz Pacholski

Umowa z września bieżącego roku ma wartość 9 mln USD i ma zostać wykonana w latach 2023-2024. W ramach kontraktu, kanadyjska firma dostarczy zarówno moduł ALARS (Autonomous Launch and Recovery System) wraz z holowanym sonarem KATFISH (Kraken Active Tow FISH) oraz niezbędnym wyposażeniem dodatkowym.

Dotychczas, w ramach programu zakupów sprzętu i wyposażenia dla kolejnych trzech Kormoranów, konsorcjum przemysłowe w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z Gdyni i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni zamówiło m.in. zdalnie sterowane stanowiska artyleryjskie OSU-35K, które mają zostać dostarczone do 2026 roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc