Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niszczyciel min Albatros przekazany zamawiającemu

Fot. Remontowa Shipbuilding

12 sierpnia w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku podpisano protokół zdawczo-odbiorczy niszczyciela min Albatros projektu 258 Kormoran II, zbudowanego dla Marynarki Wojennej RP.

Jest to drugi okręt serii zapoczątkowanej prototypowym ORP Kormoran (601), który wszedł do służby 28 listopada 2017 roku. Umowę na budowę Albatrosa (602) i bliźniaczej Mewy (603) zawarto 27 grudnia 2017 roku. Wykonawcą kontraktu jest konsorcjum przemysłowe w składzie: Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska (lider), PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. z Gdyni i Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. z Gdyni.

Fot. Remontowa Shipbuilding

Cięcie arkuszy blach ze stali austenitycznej do budowy Albatrosa rozpoczęto 18 września 2018, położenie stępki nastąpiło 5 grudnia 2018, a wodowanie i chrzest miały miejsce 10 października 2019 roku. Przekazanie nowego niszczyciela min poprzedzały kilkumiesięczne próby zdawczo-odbiorcze, w trakcie których sprawdzono platformę oraz urządzenia i systemy zwalczania zagrożeń minowych. Pomyślne zakończenie testów potwierdziło zdolność okrętu do realizacji jego głównych zadań, do których należy między innymi:
– wykrywanie, identyfikacja i zwalczanie min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych w akwenach morskich,
– zabezpieczanie morskich szlaków komunikacyjnych,
– prowadzenie działań w obszarach zagrożenia minami,
– ocena środowiska w obszarach podwodnych.

Na podstawie doświadczeń zdobytych podczas eksploatacji prototypowego ORP Kormoran, do projektu seryjnej pary niszczycieli min typu Kormoran II wprowadzono modyfikacje. Albatros i Mewa między innymi mają: nowe zintegrowane mostki nawigacyjne, radary nawigacyjne, pojazdy podwodne Saab Double Eagle SAROV (Semi Autonomous Remotely Operated Vehicle), sonary holowane Kraken Robotics KATFISH (Kraken’s Active Towfish) i nowy okrętowy system uzbrojenia OSU-35K z armatą morską AM-35K kalibru 35 mm.

Fot. Remontowa Shipbuilding

Nie podano do wiadomości terminu podniesienie bandery na Albatrosie. ORP Albatros wejdzie w skład 13. Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety, wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Przekazanie zamawiającemu przyszłego ORP Mewa ma nastąpić w listopadzie tego roku.

Tymczasem, 26 czerwca w Porcie Wojennym w Świnoujściu została podpisana umowa na budowę i dostawę do Marynarki Wojennej RP trzech kolejnych niszczycieli min typu Kormoran II wraz z pakietami wsparcia logistycznego do nich. Wartość umowy wyniosła niecałe 2,5 mld PLN brutto.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Niszczyciel min Albatros przekazany zamawiającemu”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc