Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kormorany droższe i później

6 października Inspektorat Uzbrojenia poinformował o podpisaniu aneksu do umowy na dostawę dwóch niszczycieli min typu Kormoran, które są obecnie budowane przez konsorcjum polskich przedsiębiorstw na czele ze stocznią Remontowa Shipbuilding S.A.. 

Zgodnie z udzieloną informacją, aneks do umowy został podpisany w sierpniu bieżącego roku i ma wartość 115 mln złotych brutto. Dotyczy zaimplementowania zaleceń wynikających z badań kwalifikacyjnych i eksploatacyjno-wojskowych prototypowego ORP Kormoran – korekty obejmują zmiany systemu obserwacji technicznej, rozbudowę okrętowego zautomatyzowanego systemu wspomagania dowodzenia o nowe elementy oraz zintegrowanie z nowym systemem: sonarem holowanym Kraken Katfish 180 wraz z systemem stawiania i wybierania pojazdu. Dodatkowo zmiany obejmują modyfikację podsystemu artyleryjskiego poprzez pozyskanie i instalację nowego okrętowego systemu uzbrojenia. 

Przypomnijmy, według zapisów kontraktu, zawartego przez Inspektorat Uzbrojenia w grudniu 2017 roku, para niszczycieli min typu Kormoran (ORP Albatros oraz ORP Mewa) miała zostać dostarczona do Marynarki Wojennej do końca listopada 2021 roku.  

Budowa przyszłego ORP Albatros rozpoczęła się w 2018 roku (położenie stępki 5 grudnia 2018 roku), a uroczyste wodowanie miało miejsce 10 października 2019 roku. Obecnie jest przygotowywany do rozpoczęcia prób na uwięzi w stoczni. Jednak dostawa użytkownikowi może być opóźniona, m.in. z powodu dostaw systemu sonaru holowanego Kraken Katfish 180, co jest przewidziane na drugą połowę 2021 roku.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 comments on “Kormorany droższe i później”

  1. Nasze trzy Kormorany będą tworzyć dywizjon w Gdynii, ale mamy jeszcze jednen dywizjon w Świnoujściu pływa na małych trałowcach redowych też już do wymiany wydłużmy serie Kormoranów, przy okazji tego programu kompleksowo załatwy problem sił przeciwminowych w PMW

      1. Dzięki za info, nie wiedziałem, wiem za to że Kormoranów jest dla jednego dywizjonu a mamy dwa, koszt jednostkowy w przypadku budowy 3 a 6 okrętów nie jest chyba taki sam

  2. Po polsku to będzie tak: "zin­te­gro­wa­nie z nowym sys­te­mem: sona­ru holo­wa­nego Kraken Katfish 180 wraz z sys­te­mem sta­wia­nia i wybie­ra­nia pojazdu".
    Nie wymagam od piszących tutaj umiejętności budowania zdań wielokrotnie złożonych ale to nie jest jakieś specjalnie trudne zdanie.
    Nawet dla mnie.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc