Zaloguj

Kormorany droższe i później

6 października Inspektorat Uzbrojenia poinformował o podpisaniu aneksu do umowy na dostawę dwóch niszczycieli min typu Kormoran, które są obecnie budowane przez konsorcjum polskich przedsiębiorstw na czele ze stocznią Remontowa Shipbuilding S.A.. 

Zgodnie z udzieloną informacją, aneks do umowy został podpisany w sierpniu bieżącego roku i ma wartość 115 mln złotych brutto. Dotyczy zaimplementowania zaleceń wynikających z badań kwalifikacyjnych i eksploatacyjno-wojskowych prototypowego ORP Kormoran – korekty obejmują zmiany systemu obserwacji technicznej, rozbudowę okrętowego zautomatyzowanego systemu wspomagania dowodzenia o nowe elementy oraz zintegrowanie z nowym systemem: sonarem holowanym Kraken Katfish 180 wraz z systemem stawiania i wybierania pojazdu. Dodatkowo zmiany obejmują modyfikację podsystemu artyleryjskiego poprzez pozyskanie i instalację nowego okrętowego systemu uzbrojenia. 

Przypomnijmy, według zapisów kontraktu, zawartego przez Inspektorat Uzbrojenia w grudniu 2017 roku, para niszczycieli min typu Kormoran (ORP Albatros oraz ORP Mewa) miała zostać dostarczona do Marynarki Wojennej do końca listopada 2021 roku.  

Budowa przyszłego ORP Albatros rozpoczęła się w 2018 roku (położenie stępki 5 grudnia 2018 roku), a uroczyste wodowanie miało miejsce 10 października 2019 roku. Obecnie jest przygotowywany do rozpoczęcia prób na uwięzi w stoczni. Jednak dostawa użytkownikowi może być opóźniona, m.in. z powodu dostaw systemu sonaru holowanego Kraken Katfish 180, co jest przewidziane na drugą połowę 2021 roku.  

(Łukasz Pacholski) Foto: Łukasz Pacholski
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 comments on “Kormorany droższe i później”

 1. Nasze trzy Kormorany będą tworzyć dywizjon w Gdynii, ale mamy jeszcze jednen dywizjon w Świnoujściu pływa na małych trałowcach redowych też już do wymiany wydłużmy serie Kormoranów, przy okazji tego programu kompleksowo załatwy problem sił przeciwminowych w PMW

   1. Dzięki za info, nie wiedziałem, wiem za to że Kormoranów jest dla jednego dywizjonu a mamy dwa, koszt jednostkowy w przypadku budowy 3 a 6 okrętów nie jest chyba taki sam

 2. Po polsku to będzie tak: "zin­te­gro­wa­nie z nowym sys­te­mem: sona­ru holo­wa­nego Kraken Katfish 180 wraz z sys­te­mem sta­wia­nia i wybie­ra­nia pojazdu".
  Nie wymagam od piszących tutaj umiejętności budowania zdań wielokrotnie złożonych ale to nie jest jakieś specjalnie trudne zdanie.
  Nawet dla mnie.

 • Reklama Kongsberg
 • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc