Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne fundusze na rozwój MQ-25A Stingray

Fot. US Navy

2 lutego Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z koncernem Boeing w sprawie kontynuacji rozwoju programu bezzałogowego samolotu MQ-25A Stingray.

Lutowa umowa ma wartość 24,5 mln USD i ma zostać zrealizowana do lipca bieżącego roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie. Celem jest realizacja prac inżynieryjnych obejmujących wykrycie i wymianę przestarzałych komponentów mogących zostać zastosowanych w produkcji wstępnej partii seryjnych MQ-25A. Jest to przykład jak szybko rozwijane są niektóre technologie stosowane w przemyśle lotniczym.

Przypomnijmy, Departament Obrony Stanów Zjednoczonych uruchomił finansowanie produkcji komponentów przeznaczonych do I partii wstępnej MQ-25A Stingray we wrześniu 2022 roku. Umowa miała wartość 47,5 mln USD i miała być zrealizowana do września 2026 roku. Do tego czasu zaplanowano podpisanie umowy na docelową produkcję partii wstępnej maszyn tego typu. Docelowo lotnictwo morskie Stanów Zjednoczonych planuje zamówić około 76 seryjnych MQ-25A, jednak wraz z rozwojem konstrukcji nie jest wykluczone zwiększenie powyższej liczby.

Boeing realizuje program MQ-25A Stingray od sierpnia 2018 roku. Dotychczas zakontraktowano budowę czterech maszyn przedseryjnych, które mają być wykorzystywane do prób, certyfikacji i rozwoju. W ramach dotychczasowych etapów wykorzystywano m.in. demonstrator technologii MQ-25, dzięki któremu zrealizowano  testy uzupełniania paliwa w powietrzu przez poszczególne typy samolotów stanowiących element grupy lotniczej lotniskowców. Dodatkowo zakończono próby komunikacji oraz kołowania na pokładzie jednego z okrętów tej klasy (USS George H.W. Bush). W bieżącym roku mają rozpocząć się próby realizacji operacji lotniczych z lotniskowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc