Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Gotowość bojowa niderlandzkich AH-64E Apache

Fot. Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów

18 kwietnia Ministerstwo Obrony Królestwa Niderlandów poinformowało, że wdrażane do eksploatacji śmigłowce bojowe Boeing AH-64E Apache osiągnęły gotowość bojową i mogą być kierowane do zadań operacyjnych poza granicami kraju.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, komponent czterech maszyn może być skierowany do działań w dowolnym momencie. Mowa o egzemplarzach, które na co dzień operują z bazy lotniczej Gilze-Rijen, gdzie stacjonuje 301. Eskadra Śmigłowców. Poza nimi w Stanach Zjednoczonych (baza Cavazos) stacjonuje sześć AH-64E, które są wykorzystywane do zadań szkolno-treningowych (w 2025 roku ich liczba wzrośnie do ośmiu sztuk).

Łącznie Królestwo Niderlandów będzie dysponować 28 śmigłowcami AH-64E Apache, które powstają poprzez gruntowną przebudowę dotychczas eksploatowanych AH-64D Apache Longbow. 20 egzemplarzy ma stacjonować w Europie i stanowić trzon 301. Eskadry Śmigłowców.

Niderlandy podpisały międzyrządową umowę LoA ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie przebudowy AH-64D Apache Longbow do nowej wersji we wrześniu 2018 roku. Całość prac ma zostać zrealizowanych do końca 2025 roku. Zgodnie z obecnymi planami, ich eksploatacja ma trwać do 2050 roku.

Królestwo Niderlandów jest drugim europejskim użytkownikiem śmigłowców Boeing AH-64E Apache. Poza nimi trafiły także do Wielkiej Brytanii, gdzie zastąpiły wcześniej eksploatowane Apache Mk.1 (licencyjna odmiana AH-64D dostosowana do wymagań lokalnych). Nadal brak decyzji rządu Grecji dotyczącej przyszłość własnej floty śmigłowców AH-64A/D Apache – nie można wykluczyć, że Grecy pójdą drogą Holendrów i także zdecydują się na gruntowną przebudowę posiadanych maszyn do nowej wersji. Najprawdopodobniej czwartym europejskim użytkownikiem śmigłowców rodziny AH-64 stanie się Polska – w bieżącym roku spodziewane jest podpisanie międzyrządowej umowy LOA dotyczącej zakupu do 96 AH-64E Apache.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc