Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjskie AH-64E Guardian rozpoczynają loty w Wielkiej Brytanii

Pierwszy brytyjski AH-64E Guardian uchwycony w powietrzu przez spotterów w Wielkiej Brytanii. Fot. UK Apache Resource Center

2 grudnia brytyjscy spotterzy wykonali pierwsze zdjęcia śmigłowców bojowych Boeing AH-64E Guardian należących do brytyjskich sił zbrojnych, które rozpoczęły wykonywanie lotów na obszarze kraju.

Śmigłowiec AH-64E Guardian o rejestracji ZM705 wykonał lot z bazy lotniczej Warrisham, gdzie mieści się dowództwo dowództwa śmigłowcowego brytyjskich sił zbrojnych. Jest to także główna baza dla AH-64 należących do Brytyjczyków. Co ciekawe, powyższe wydarzenie ma miejsce około czterech miesięcy od wcześniej zakładanego harmonogramu – obecnie producent oraz brytyjski resort obrony nie komentują opóźnienia. Dotychczas Boeing dostarczył do Wielkiej Brytanii czternaście AH-64E Guardian, a łącznie dostawy mają objąć 50 wiropłatów, które zastąpią obecnie eksploatowane Apache AH1 (AH-64D).

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, wstępna gotowość operacyjna pierwszej eskadry AH-64E Guardian brytyjskich sił zbrojnych ma zostać uzyskana w 2022 roku. Całość dostaw zakończy się w 2024 roku. Co ciekawe, brytyjskie Guardiany mają być jednymi z pierwszych śmigłowców tego typu, które zostaną uzbrojone w kierowane pociski przeciwpancerne Lockheed Martin AGM-179 JAGM. Należy dodać, że w przyszłym roku AGM-179 JAGM zostaną w pełni zintegrowane z AH-1Z Viper eksploatowanymi przez US Marine Corps. Tego typu opcja może być także wykorzystana przez obecnych i przyszłych użytkowników eksportowych śmigłowców AH-1Z Viper produkowanych przez Bell Textron (w tym Polskę, gdzie AH-1Z Viper jest oferowany w ramach programu Kruk).

Dotychczas Boeing zdobył zamówienia na AH-64E Guardian ze strony dwóch państw europejskich: Wielkiej Brytanii oraz Niderlandów. Dodatkowo konstrukcja budzi zainteresowanie Republiki Federalnej Niemiec (gdzie może zastąpić obecnie używane Airbus Tiger UTH). Nie można także wykluczyć, że Grecja zdecyduje się na modernizację swoich AH-64A/D Apache. Producent wraz z administracją federalną prowadzi działania marketingowe także w innych państwach Starego Kontynentu, m.in. w Polsce, gdzie AH-64E Guardian jest jedną z konstrukcji w programie zakupu nowych śmigłowców bojowych kryjących się pod kryptonimem Kruk.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc