20 grudnia Boeing dostarczył Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych dwa wielozadaniowe samoloty bojowe F-15EX Eagle II. Tym samym rusza proces realizacji dostaw kolejnych maszyn zamówionych w ramach I partii wstępnej.
Dwa egzemplarze, EX3 oraz EX4, to pierwsze samoloty tego typu dostarczone do USAF od kwietnia 2021 roku, kiedy do linii trafiły EX1 oraz EX2. Podobnie jak one, także najnowsze nabytki trafią do ośrodka doświadczalnego, który mieści się w bazie lotniczej Eglin na Florydzie. Jak wskazuje producent, do końca roku planowana jest dostawa jeszcze dwóch kolejnych – cała szóstka ma stacjonować na Florydzie i brać udział w procesie szkolenia, tworzenia procedur oraz kolejnych prób operacyjnych. Co należy podkreślić EX3 oraz EX4 zostały dostarczone w ramach docelowej konfiguracji wyposażenia pokładowego (m.in. dysponują system walki elektronicznej AN/ALQ-250 EPAWSS). Co należy odnotować nie dysponują one obecnie konforemnymi zbiornikami paliwa.
W ramach I partii wstępnej Boeing ma dostarczyć osiem samolotów. Ostatnie dwa, które znajdują się na etapie prac wyposażeniowych, mają trafić do 142. Skrzydła Myśliwskiego Gwardii Narodowej stanu Oregon i stacjonować w bazie Kingsley Field. Będą to pierwsze operacyjne maszyny tego typu. Nie można wykluczyć, że poza zakończeniem procesu dostawy, wkrótce dojdzie do podpisania umowy produkcyjnej na kolejne maszyny – już w październiku bieżącego roku obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie zakontraktowania 48 F-15EX w trzech partiach produkcyjnych.
Co ciekawe, najnowsze informacje płynące z Departamentu Obrony wskazują także, że Amerykanie zmieniają koncepcję wykorzystania samolotów. Poza ochroną kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych 36 F-15EX Eagle II ma trafić do bazy lotniczej Kadena na Okinawie. To z kolei może oznaczać, że Kongres i Departament Obrony będą musiały wygospodarować dodatkowe środki budżetowe – obecnie mowa bowiem o zamówieniu 104 sztuk.
Poza produkcją na potrzeby Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych Boeing oczekuje na zawarcie umowy LOA z Indonezją w sprawie sprzedaży 24 F-15EX do tego kraju. Dodatkowo Izrael oczekuje na wydanie zgody na sprzedaż maszyn do tego kraju. Nie można także wykluczyć, że w 2024 roku pojawią się kolejni chętni. Wśród nich może być Polska, której władze wyrażały zainteresowanie tą konstrukcją w ramach programu zakupu dwóch kolejnych eskadr wielozadaniowych maszyn bojowych.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu