Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Amerykanie zakończyli I fazę ewaluacji samolotów Boeing F-15EX Eagle II

Fot. USAF

30 sierpnia Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych poinformowały, że zakończono proces ewaluacji I fazy procesu testowego wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15EX Eagle II. Jak wskazują przekazane dane, maszyna przekracza zakładane wymagania.

W ramach prób, w których wykorzystywano oba dostępne egzemplarze, F-15EX Eagle II brały udział w dziewiętnastu dużych ćwiczeniach na obszarze Stanów Zjednoczonych. W ich trakcie maszyny współpracowały zarówno z samolotami 4. generacji, a także zintegrowano jest w mieszane ugrupowania bojowe z maszynami 5. generacji. Poza sprawdzeniem, czy F-15EX Eagle II jest doskonałym nosicielem kierowanych pocisków powietrze-powietrze (praktycznie sprawdzono zachowanie maszyny uzbrojonej w dwanaście AIM-120 AMRAAM), dokonano testów i użycia broni powietrze-ziemia. W tym ostatnim przypadku F-15EX ma możliwość zabrania i użycia trzech kierowanych pocisków manewrujących rodziny Lockheed Martin AGM-158 JASSM.

Zakończenie I fazy ewaluacji otwiera drogę do uruchomienia środków budżetowych na zamówienie kolejnych samolotów. Dotychczas Boeing oraz Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisali umowy na osiem egzemplarzy, spośród których dwa znajdują się na stanie USAF (od 2021 roku). Prace przy kolejnych sześciu postępują – ich dostawy do USAF mają rozpocząć się w jeszcze w bieżącym roku.

Zgodnie z aktualnymi danymi, Departament Obrony ma zakupić przynajmniej 114 samolotów F-15EX Eagle II, które trafią do jednostek Gwardii Narodowej i będą odpowiedzialne za ochronę przestrzeni powietrznej Stanów Zjednoczonych. Testy uzbrojenia klasy powietrze-ziemia mogą jednak otworzyć furtkę (spodziewaną) dotyczącą zakupu kolejnych F-15EX w celu zastąpienia wyeksploatowanych F-15E Strike Eagle.

Poza zamówieniami ze strony Stanów Zjednoczonych Boeing prowadzi działania marketingowe zmierzające do sprzedaży F-15EX Eagle II poza granicami kraju. Wśród potencjalnych rynków zbytu wymienia się m.in. Indonezję, Indie oraz Izrael. Nie jest wykluczone, że lista obejmie także Polskę, której władze deklarują chęć zakupu 32 samolotów przewagi powietrznej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc