Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Drugi F-15EX Eagle II w Eglin

Boeing dostarczył US Air Force drugi seryjny egzemplarz samolotu F-15EX Eagle II. Fot. USAF

20 kwietnia do bazy lotniczej Eglin na Florydzie przyleciał drugi wielozadaniowy samolot bojowy Boeing F-15EX Eagle II. Tym samym, w rekordowym czasie, producent zrealizował pierwsze zamówienie na nowe maszyny, które w ciągu najbliższych lat mają zastąpić większość myśliwskich F-15C/D Eagle.

Zgodnie z zapisami kontraktu, zawartego w lipcu ubiegłego roku, Boeing miał w trybie pilnym dostarczyć pierwsze dwa egzemplarze, które przejdą proces badań w ośrodku doświadczalnym mieszczącym się w Eglin w stanie Floryda. Trafiły one do 53. Skrzydła Doświadczalnego. Zgodnie z deklaracjami, kolejne F-15EX Eagle II (sześć sztuk) zostanie dostarczonych w roku podatkowym 2022. Co ciekawe, para samolotów ma uczestniczyć w tegorocznej edycji ćwiczeń Northern Edge 2021. Pozytywny wynik testów ma otworzyć drogę do uruchomienia zamówień wielkoseryjnych.

Według deklaracji Departamentu Obrony, planuje się zakup 144 F-15EX Eagle II, które zastąpią większość obecnie używanych Boeing F-15C/D Eagle. Co ciekawe, według komunikatu producenta, opcje bazowego kontraktu (z lipca ubiegłego roku) zakładają produkcję aż 200 nowych samolotów bojowych. Z tego też względu nie można wykluczyć, że F-15EX Eagle II będzie zastępować najstarsze (i intensywnie eksploatowane) F-15E Strike Eagle.

Co ciekawe konstrukcja już budzi zainteresowanie potencjalnych klientów eksportowych. Wśród nich można wymienić Indonezję, Izrael oraz Indie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc