Zaloguj

Drugi F-15EX Eagle II w Eglin

Boeing dostarczył US Air Force drugi seryjny egzemplarz samolotu F-15EX Eagle II. Fot. USAF

20 kwietnia do bazy lotniczej Eglin na Florydzie przyleciał drugi wielozadaniowy samolot bojowy Boeing F-15EX Eagle II. Tym samym, w rekordowym czasie, producent zrealizował pierwsze zamówienie na nowe maszyny, które w ciągu najbliższych lat mają zastąpić większość myśliwskich F-15C/D Eagle.

Zgodnie z zapisami kontraktu, zawartego w lipcu ubiegłego roku, Boeing miał w trybie pilnym dostarczyć pierwsze dwa egzemplarze, które przejdą proces badań w ośrodku doświadczalnym mieszczącym się w Eglin w stanie Floryda. Trafiły one do 53. Skrzydła Doświadczalnego. Zgodnie z deklaracjami, kolejne F-15EX Eagle II (sześć sztuk) zostanie dostarczonych w roku podatkowym 2022. Co ciekawe, para samolotów ma uczestniczyć w tegorocznej edycji ćwiczeń Northern Edge 2021. Pozytywny wynik testów ma otworzyć drogę do uruchomienia zamówień wielkoseryjnych.

Według deklaracji Departamentu Obrony, planuje się zakup 144 F-15EX Eagle II, które zastąpią większość obecnie używanych Boeing F-15C/D Eagle. Co ciekawe, według komunikatu producenta, opcje bazowego kontraktu (z lipca ubiegłego roku) zakładają produkcję aż 200 nowych samolotów bojowych. Z tego też względu nie można wykluczyć, że F-15EX Eagle II będzie zastępować najstarsze (i intensywnie eksploatowane) F-15E Strike Eagle.

Co ciekawe konstrukcja już budzi zainteresowanie potencjalnych klientów eksportowych. Wśród nich można wymienić Indonezję, Izrael oraz Indie.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc