Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indonezja stawia na dwusilnikowe samoloty bojowe

Indonezja jest jednym z potencjalnych klientów na Boeing F-15EX Advanced Eagle. Fot. US Air Force

27 marca minister obrony Indonezji poinformował, że w ramach zmian wymagań taktycznych dotyczących nowych wielozadaniowych samolotów bojowych głównymi faworytami do zakupu są francuski Dassault oraz amerykański Boeing.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami lotnictwo indonezyjskie po modyfikacji wymagań planuje zakup wyłącznie maszyn dwusilnikowych. Ten zapis przekreśla możliwości sprzedaży do tego kraju kolejnej partii (fabrycznie nowych) wielozadaniowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72, co było już deklarowane w przeszłości. Jednocześnie oznacza, że władze w Dżakarcie nie są zainteresowane innymi konstrukcjami tej klasy, przede wszystkim Saab JAS-39E/F Gripen.

Wśród oferowanych samolotów tej klasy można wymienić cztery typy: Eurofighter GmbH (Eurofighter), Dassault (Rafale), Boeing (F-15EX Advanced Eagle) oraz Suchoj (Su-35). W ciągu ostatnich miesięcy pojawiały się informacje o potencjalnym zainteresowaniu Indonezji zakupem austriackich Eurofighterów - ostatecznie rząd w Wiedniu nie wydał zgody na potencjalną sprzedaż samolotów, co oznacza zakończenie negocjacji. Dodatkowo ich zakup wiązałby się z dodatkowymi inwestycjami obejmującymi ich modernizację. Także opcja rosyjska, pomimo wcześniejszych deklaracji, wydaje się nierozwojowa – zgodnie z deklaracjami politycznymi płynącymi z Waszyngtonu, zakup Su-35 mógłby spowodował nałożenie na Indonezję sankcji w ramach procedury CAATSA. Władze w Dżakarcie mają jeszcze w pamięci ostatnią serię sankcji w pierwszej połowie lat 90. XX wieku, kiedy spowodowało to uziemienie maszyn produkcji amerykańskiej.

Tego typu plan otwiera drogę do zakupu samolotów we Francji oraz Stanach Zjednoczonych. W lutym bieżącego roku dowódca Sił Powietrznych Indonezji poinformował, że w najbliższych latach planowany jest zakup 36 egzemplarzy Dassault Rafale oraz od 8 do 16 Boeing F-15EX Advanced Eagle. Amerykańskie samoloty miałyby zostać zamówione najpóźniej w 2022 roku.

Co ciekawe, Siły Powietrzne Indonezji eksploatują w większości jednosilnikowe samoloty bojowe. Są to Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon oraz BAE Systems Hawk 200. Ich uzupełnieniem jest szesnaście dwusilnikowych Su-27/30. W ostatnich latach nie odnotowano w tym kraju zwiększonej liczby wypadków i katastrof lotniczych maszyn bojowych wynikających z niesprawności układu napędowego.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Indonezja stawia na dwusilnikowe samoloty bojowe”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc