Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Indonezja zainteresowana zakupem F-15EX Advanced Eagle

Jak się okazuje, Indonezja jest zainteresowana zakupem niewielkiej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15EX Advanced Eagle. Fot. Boeing

17 lutego dowódca Sił Powietrznych Indonezji poinformował, że w ramach programu modernizacji lotnictwa planowany jest zakup dwóch typów wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej. Wśród nich pojawia się także Boeing F-15EX Advanced Eagle.

Powyższe zakupy zostały ujęte w programie modernizacji sił zbrojnych Indonezji w latach 2021-24. W przypadku maszyn bojowych mowa o 36 samolotach Dassault Rafale oraz od 8 do 16 Boeing F-15EX Advanced Eagle. Amerykańskie samoloty miałyby zostać zamówione najpóźniej w 2022 roku – deklaracja dowódcy indonezyjskiego lotnictwa jest zaskakująca, gdyż jeszcze do niedawna zakładano, że władze w Dżakarcie będą chciały zakupić Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 (w liczbie około 36 sztuk).

W przypadku Indonezji nie byłby to pierwszy, zaskakujący, zakup statków powietrznych w Stanach Zjednoczonych – w lipcu 2020 roku Departament Stanu ogłosił wydanie zgody na potencjalną sprzedaż do tego kraju ośmiu samolotów transportowych pionowego startu i lądowania Bell/Boeing V-22 Osprey. Maszyny miałyby wzmocnić kluczowy potencjał lotnictwa, pozwalający na szybki przerzut sprzętu i personelu pomiędzy wyspami Indonezji. Dotychczas nie pojawiły się informacje o podpisaniu kontraktu międzyrządowego. W najbliższych latach rząd w Dżakarcie deklaruje duże zakupy samolotów transportowych, poza V-22 Osprey wymienia się także Airbus A400M Atlas oraz Lockheed Martin C-130J Super Hercules.

W przypadku samolotów bojowych Boeing F-15EX Advanced Eagle obecnie producent otrzymał zgodę rządu Stanów Zjednoczonych na rozpoczęcie działań marketingowych w Indiach. Drugim państwem, które jest uznawane za potencjalnego kupca wymienia się Izrael, który deklaruje chęć zakupu 25 egzemplarzy.

 

reklama JELCZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Indonezja zainteresowana zakupem F-15EX Advanced Eagle”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc