Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Indonezja zainteresowana zakupem F-15EX Advanced Eagle

Jak się okazuje, Indonezja jest zainteresowana zakupem niewielkiej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Boeing F-15EX Advanced Eagle. Fot. Boeing

17 lutego dowódca Sił Powietrznych Indonezji poinformował, że w ramach programu modernizacji lotnictwa planowany jest zakup dwóch typów wielozadaniowych samolotów bojowych produkcji zachodniej. Wśród nich pojawia się także Boeing F-15EX Advanced Eagle.

Powyższe zakupy zostały ujęte w programie modernizacji sił zbrojnych Indonezji w latach 2021-24. W przypadku maszyn bojowych mowa o 36 samolotach Dassault Rafale oraz od 8 do 16 Boeing F-15EX Advanced Eagle. Amerykańskie samoloty miałyby zostać zamówione najpóźniej w 2022 roku – deklaracja dowódcy indonezyjskiego lotnictwa jest zaskakująca, gdyż jeszcze do niedawna zakładano, że władze w Dżakarcie będą chciały zakupić Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon Block 70/72 (w liczbie około 36 sztuk).

W przypadku Indonezji nie byłby to pierwszy, zaskakujący, zakup statków powietrznych w Stanach Zjednoczonych – w lipcu 2020 roku Departament Stanu ogłosił wydanie zgody na potencjalną sprzedaż do tego kraju ośmiu samolotów transportowych pionowego startu i lądowania Bell/Boeing V-22 Osprey. Maszyny miałyby wzmocnić kluczowy potencjał lotnictwa, pozwalający na szybki przerzut sprzętu i personelu pomiędzy wyspami Indonezji. Dotychczas nie pojawiły się informacje o podpisaniu kontraktu międzyrządowego. W najbliższych latach rząd w Dżakarcie deklaruje duże zakupy samolotów transportowych, poza V-22 Osprey wymienia się także Airbus A400M Atlas oraz Lockheed Martin C-130J Super Hercules.

W przypadku samolotów bojowych Boeing F-15EX Advanced Eagle obecnie producent otrzymał zgodę rządu Stanów Zjednoczonych na rozpoczęcie działań marketingowych w Indiach. Drugim państwem, które jest uznawane za potencjalnego kupca wymienia się Izrael, który deklaruje chęć zakupu 25 egzemplarzy.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Indonezja zainteresowana zakupem F-15EX Advanced Eagle”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc