Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne amerykańskie pojazdy gąsienicowe trafią do Wojska Polskiego

Fot. Łukasz Pacholski

16 listopada Agencja Uzbrojenia poinformowała o prowadzonych pracach związanych z zakupem na potrzeby Wojska Polskiego pojazdów gąsienicowych produkowanych przez przemysł amerykański.

Jak wskazuje komunikat mowa o kolejnej partii wozów zabezpieczenia technicznego BAE Systems M88A2 HERCULES oraz pojazdów saperskich M1150. Całość sprzętu ma trafić do jednostek pancernych, które są lub będą przezbrajane w czołgi rodziny M1 Abrams (dotychczas zamówiono 366 wozów tej rodziny). W przypadku M88A2 Agencja Uzbrojenia nie precyzuje potencjalnej liczby zamówionych wozów – dotychczas w dwóch transzach zakupiono, za pośrednictwem procedury FMS, 38 egzemplarzy. Pierwsze trzy trafiły do Wojska Polskiego w czerwcu 2023 roku.

Ciekawszą wiadomością jest decyzja o zakupie 25 pojazdów saperskich M1150. Będzie to kolejny typ pojazdu specjalistycznego, który trafi do Wojska Polskiego w ramach przezbrojenia jednostek w czołgi Abrams. Dotychczas umowy obejmowały bowiem jedynie wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES oraz mosty towarzyszące M1074.

Głównym zadaniem pojazdów M1150 ABV jest usuwanie pól minowych oraz umocnień polowych potencjalnego przeciwnika. Pierwsze wozy tego typu trafiły na wyposażenie Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych w 2008 roku. Załoga składa się z dwóch osób, a same pojazdy powstają poprzez gruntowną przebudowę zmagazynowanych podwozi czołgów M1A1 Abrams. Usuwanie przeszkód odbywa się z wykorzystaniem lemiesza i pługu, a dodatkowo można zastosować ładunki wydłużone, których wyrzutnia znajduje się w tylnej części wieży pojazdu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc