Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Co dalej z programami WZT

Zgodnie z informacjami pochodzącymi z Agencji Uzbrojenia, WZT BPz-2 nie będą (obecnie) modernizowane. Fot. Łukasz Pacholski

16 sierpnia rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek, w odpowiedzi na pytania redakcji Zespołu Badań i Analiz Militarnych, poinformował o szczegółach dwóch postępowań przetargowych dotyczących gąsienicowych wozów zabezpieczenia technicznego.


Mowa oczywiście o projekcie modernizacji ośmiu (z opcją rozszerzenia do 20 kolejnych) eksploatowanych w Polsce BPz-2 oraz programie zakupu 29 (z opcją rozszerzenia o kolejnych 37 sztuk) fabrycznie nowych WZT, które kryją się pod kryptonimem Kajman.

W przypadku pierwszego z wymienionych, Agencja Uzbrojenia informuje - w związku z faktem, że prowadzone z wykonawcą negocjacje dotyczące przeprowadzenia modernizacji ciągnika pancernego BPz-2 nie przyniosły rozwiązania satysfakcjonującego obie strony, w szczególności w zakresie kosztów oraz możliwych terminów realizacji dostaw, nie było możliwe zawarcie umowy, która w należytym stopniu zabezpieczałaby interes Sił Zbrojnych RP.

Przypomnijmy, negocjacje prowadzono z konsorcjum obejmującym Polską Grupę Zbrojeniową S.A., WZM S.A. oraz ZM Bumar Łabędy S.A.. WZT BPz-2 stanowią element zabezpieczenia dla batalionów czołgów Leopard 2A4/A5 oraz PL. Zgodnie z pierwotnymi planami, program miał zakończyć się do końca bieżącego roku. Łącznie Wojsko Polskie, w dwóch transzach, przejęło z nadwyżek sprzętowych Bundeswehry 35 wozów Bergepanzer 2 – program ich modernizacji został zapoczątkowany około 2014 roku.

Z kolei Kajman, którego postępowanie przetargowe ruszyło w czerwcu 2020 roku, znajduje się w fazie składania ofert ostatecznych przez dwóch wykonawców: Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft mbH (FFG) oraz konsorcjum Rheinmetall Polska Sp. z o.o. (RDP) wraz z Rheinmetall Landsysteme GmbH (RLS). Biorąc pod uwagę zakończenie, niepowodzeniem, programu modernizacji BPz-2, być może Kajmany przejmą rolę WZT dla jednostek Leopardów 2A5 oraz PL.

W najbliższych latach jednostki Wojska Polskiego, szczególnie dysponujące czołgami oraz innymi ciężkimi pojazdami gąsienicowymi, czeka duży dopływ nowych gąsienicowych wozów zabezpieczenia technicznego. W Stanach Zjednoczonych zamówiono, poprzez międzyrządową umowę LOA, partię WZT M88A2 HERCULES (26 sztuk). Dodatkowo nie należy wykluczać, że kolejne trafią do Polski wraz z 116 używanymi czołgami Abrams. Z kolei zamówienie w Republice Korei K2 Black Panther spowoduje zakup także w tym kraju odpowiednich WZT pozwalających na współpracę z nowym typem czołgu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Co dalej z programami WZT”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc