Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna partia czołgów K2 Black Panther w Polsce

Fot. Łukasz Pacholski

19 maja Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że do Gdyni przypłynął statek z ładunkiem siedmiu kolejnych czołgów Hyundai Rotem K2 Black Panther przeznaczonych dla Wojska Polskiego. Oznacza to, że strona południowokoreańska dostarczyła ogółem 22 pojazdy.

Zgodnie z komunikatem, nowa partia wozów trafi także do 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej (1. batalion czołgów w Morągu). Jest to pierwsza jednostka, która jest przezbrajana w nowy typ czołgu. Ogółem, na mocy kontraktu podpisanego pomiędzy Agencją Uzbrojenia oraz producentem, z sierpnia 2022 roku, do końca 2025 roku do Polski trafi 180 czołgów, które pozwolą na przezbrojenie wybranych jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej. Poza 20. Bartoszycką Brygadą Zmechanizowaną mowa o 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie (personel tej ostatniej przygotowuje się do kolejnej zmiany w ramach PKW Łotwa).

Kontrakt na dostawę czołgów wraz z m.in. amunicją ma wartość 3,37 mld USD netto. W kolejnej fazie zakłada się zamówienie 820 K2PL. Te ostatnie mają być produkowane w kooperacji przemysłowej Hyundai Rotem oraz krajowego przemysłu obronnego skupionego w strukturach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Uroczyste podpisanie umowy o utworzeniu konsorcjum miało miejsce 31 marca. Obok Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych, które są także sygnatariuszem umowy,  kluczowe lokalizacje, w których będzie realizowana produkcja czołgów i elementów składowych to Stalowa Wola i Kalisz.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc