Zaloguj

Kinżały dla Floty Północnej Marynarki Wojennej Rosji

Hipersoniczny pocisk aerobalistyczny Kinżał podwieszony pod samolotem MiG-31K. Fot. Ministerstwo Obrony FR

15 grudnia internetowe wydanie dziennika Izwiestia napisało, że w rosyjska Flota Północna będzie uzbrojona w hipersoniczne pociski aerobalistyczne Kinżał.


Izwiestia powołuje się na informacje uzyskane w rosyjskim resorcie obrony. Hipersoniczne Kinżały mają pełnić rolę „niejądrowego odstraszania” w rosyjskiej części Arktyki. Szkolenie personelu do obsługi Kinżałów i przystosowanie infrastruktury naziemnej do eksploatacji pocisków rozpocznie się w przyszłym roku. Rosyjski resort obrony nie ujawnił, kiedy Kinżały Floty Północnej osiągną gotowość operacyjną.

Obecnie nosicielami lotniczych pocisków 9-S-7760 systemu 9-A-7660 Kinżał są specjalnie do tego przystosowane myśliwce przechwytujące MiG-31 ze względu na ich dużą prędkość przelotową i wysokość lotu oraz odpalenia pocisku, co gwarantuje jego zasięg 2000 km. Przystosowane do przenoszenia Kinżałów MiG-i-31 mają sufiks K jak Kinżał. Izwiestia wspomina o eskadrze MiG-ów-31 w mieszanym 98. Gwardyjskim Pułku Lotniczym stacjonującym w bazie lotniczej Monczegorsk (obwód murmański) na Półwyspie Kolskim. Choć według innych danych w 98. Pułku latają tylko samolotu bombowe Su-24M i rozpoznawcze Su-24MR, natomiast MiG-i-31 w 174. Gwardyjskim Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, niemniej stacjonującym w tej samej bazie lotniczej. Oba pułki wchodzą w skład 3. Dywizji PWO podległej 45. Armii WWS i PWO, która jest podporządkowana Flocie Północnej.


Izwiestia jednocześnie przypomina, że rosyjski resort obrony zapowiedział sformowanie nowej jednostki lotniczej w ramach 45. Armii WWS i PWO, co dziennik łączy ze słowami szefa Sztabu Generalnego SZ FR gen. armii Walerija Gierasimowa o utworzeniu sieci baz lotniczych dostosowanych do wsparcia eksploatacji i operacyjnego użycia Kinżałów. W przypadku MiG-ów-31K z Monczegorska promień rażenia ich Kinżałów obejmie Skandynawię, państwa nadbałtyckie, rosyjską Arktykę oraz większą część Północnej Drogi Morskiej.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc