Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kanada uruchomiła program zakupu nowych samolotów tankowania powietrznego

Kanada uruchomiła postępowanie w sprawie zakupu następców dla CC-150 Polaris. Fot. Ministerstwo Obrony Kanady

17 grudnia kanadyjski urząd zamówień publicznych, w imieniu Departamentu Obrony, uruchomił program zakupu nowych wielozadaniowych samolotów tankowania powietrznego, które mają w niedalekiej przyszłości zastąpić obecnie eksploatowane Airbus CC-150 Polaris.

W ramach projektu zaplanowano całkowite zastąpienie pięciu samolotów, które wykonują różnorodne zadania – dwa z nich skonfigurowano jako maszyny tankowania powietrznego (z giętkimi przewodami tankującymi), a pozostałe trzy służą do zadań transportowych (w tym przewozu rządowych VIP). Powyższe zadania wykonują od 1994 roku, a w ostatnich latach tempo uległo znacznemu przyspieszeniu, co skutkuje spadkiem gotowości operacyjnej.

Podmioty zainteresowane udziałem w programie mają czas na nadsyłanie zgłoszeń do 15 stycznia 2021 roku. Nowe samoloty tankowania powietrznego mają być skonfigurowane jako maszyny wielozadaniowe – obok uzupełniania paliwa w locie mają pełnić zadania transportowe, przewozu VIP, a także ewakuacji medycznej. Co ważne, jednym z kluczowych wymogów jest możliwość uzupełniania paliwa każdego typu samolotu, co oznacza, iż będą dysponować zarówno sztywnym łączem podkadłubowym oraz zasobnikami z przewodami giętkimi. Obok wsparcia lotnictwa kanadyjskiego mają bowiem służyć jako wkład w siły NATO. Kanadyjczycy deklarują chęć zakupu do sześciu maszyn nowego typu.

Kanadyjska rywalizacja będzie kolejnym starciem dwóch koncernów - Boeing (KC-46A Pegasus) oraz Airbus (A330MRTT). Ze względu na czynniki polityczno-gospodarcze będzie to ciekawy pojedynek – od wielu lat obaj producenci zacieśnili współpracę przemysłową z Kanadą. Dodatkowo Airbus wycofał się z przetargu na 88 wielozadaniowe samoloty bojowe, które miałyby zastąpić obecnie używane CF-18A/B Hornet. Może to więc być próba zdobycia “nagrody pocieszenia”.

Obecnie w NATO użytkownikami samolotów Airbus A310 w konfiguracji tankowania powietrznego są Kanada i Republika Federalna Niemiec. W przypadku tego drugiego, został już wybrany następca w postaci Airbus A330MRTT, które będą eksploatowanie wspólnie z Norwegią, Republiką Czeską, Holandią, Belgią i Luksemburgiem.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Kanada uruchomiła program zakupu nowych samolotów tankowania powietrznego”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc