Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Izrael bliżej KC-46A Pegasus

3 marca Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Izraela samolotów tankowania powietrznego Boeing KC-46A Pegasus. Maszyny, najprawdopodobniej, zostaną zakupione poprzez amerykańskie fundusze programu pomocowego FMF.

W dokumentacji, która została przesłana w celu dalszej autoryzacji zgodnej z procedurą FMS do Kongresu, ujawniono, że Izrael jest zainteresowany zakupem ośmiu KC-46A Pegasus wraz z zapasowym silnikiem Pratt&Whitney PW4062, dwoma zapasowymi odbiornikami MAGR 2K-GPS, systemami łączności oraz pakietem szkolno-logistycznym. Całość wyceniono na maksymalną kwotę 2,4 mld dolarów.

Zgoda Departamentu Stanu oznacza, że władze izraelskie (najprawdopodobniej) zdecydowały się na zakupy nowych samolotów tankowania powietrznego w Stanach Zjednoczonych. Osiem KC-46A Pegasus pozwoli na zastąpienie siedmiu Boeing KC-707 i odciążenie samolotów transportowych Lockheed Martin C-130 Hercules w części zadań logistycznych. Obok Boeinga ofertę dostaw przedstawił także koncern IAI, który promuje przebudowę do zadań transportowo-tankujących używanych płatowców samolotów rodziny Boeing 767.

Obecnie KC-46A Pegasus zostały zamówione przez Stany Zjednoczone oraz Japonię. Izrael ma szansę stać się trzecim użytkownikiem. Na rynkach globalnych konstrukcja Boeinga przegrywa z europejskim Airbusem, który promuje (z sukcesami) A330MRTT.

(ŁP) Foto: Boeing
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc