Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Japończycy wodują prototypowy okręt podwodny nowego typu

Morskie Siły Samoobrony Japonii

14 października w stoczni Mitsubishi Heavy Industries w Kobe odbyła się uroczystość chrztu i wodowania okrętu podwodnego JS Taigei – jest to prototyp nowej generacji konwencjonalnych jednostek budowanych dla Morskich Sił Samooborny Japonii. 

Okręt został zamówiony w 2017 roku, a położenie stępki odbyło się 16 marca 2018 roku. Według planów ma wejść do służby w pierwszej połowie 2022 roku. Projekt stanowi ewolucyjne zmiany w stosunku do typu Sōryū (dwanaście jednostek zamówionych, jedenaście już w linii, a ostatni ma wejść do służby w marcu 2021 roku). 

Oficjalny komunikat Morskich Sił Samoobrony informuje, że zmiany obejmują nowe możliwości układów lokalizacji, podtrzymywania życia oraz dostosowanie konstrukcji do służby kobiet (po raz pierwszy w historii Japonii). W stosunku do ostatnich okrętów typu Sōryū oficjalna wyporność nawodna ma oscylować w granicach 3000 ton (około 100 ton więcej niż poprzedni typ), zachowano takie same wymiary kadłuba i zastosowano baterie litowo-jonowe. Dodatkowo pozostawiono sześć wyrzutni kalibru 533 mm, a uzbrojenie ma składać się z ciężkich torped Typ 18, Typ 89 oraz kierowanych pocisków przeciwokrętowych UGM-84 Harpoon. 

Obecnie w budowie znajdują się trzy pierwsze okręty - poza prototypowym Taigei stocznia Mitsubishi Heavy Industries w Kobe buduje trzecią jednostkę serii, a druga jest budowana w stoczni Kawasaki Heavy Industries także w Kobe. 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Japończycy wodują prototypowy okręt podwodny nowego typu”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc