Zaloguj

Japończycy uruchamiają proces zakupu drugiej partii samolotów F-35 Lightning II

Ministerstwo Obrony Japonii planuje zakup dwóch pierwszych F-35B Lightning II. Dodatkowo zakończono już modernizację lotniskowca Izumo. Fot. US Navy

17 lutego Ministerstwo Obrony Japonii opublikowało założenia budżetu obronnego na rok podatkowy 2021 (rozpoczynający się 1 kwietnia 2021 roku). W jego ramach uwzględniono pierwsze fundusze na zakupy drugiej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35 Lightning II oraz inwestycji dodatkowych.

Zgodnie z upublicznionym dokumentem Siły Samoobrony Japonii mają zamówić sześć samolotów - cztery konwencjonalnego startu i lądowania F-35A oraz dwa skróconego startu i pionowego lądowania F-35B. Wszystkie mają pochodzić z linii montażowej zlokalizowanej w Fort Worth w Stanach Zjednoczonych. Jak się okazuje, jest to tańsze rozwiązanie niż kontynuacja działalności linii montażowej w Japonii, która odpowiada za dostawy większości F-35A Lightning II pierwszej transzy.

Co ważne, samoloty F-35B Lightning II (planowany jest zakup 42 sztuk) mają stanowić m.in. część grup lotniczych niszczycieli typu Izumo. Pierwszy z nich, Izumo (DDH-183) rozpoczął próby morskie po modernizacji i przebudowie w stoczni w Jokohamie. Dzięki pracom ma otrzymać możliwość pełnej współpracy z samolotami F-35B Lightning II oraz V-22 Osprey. Najprawdopodobniej w bieżącym roku popłynie do Stanów Zjednoczonych w celu realizacji certyfikacji. Wśród zmian wymienia się m.in. rozbudowę powierzchni pokładu lotniczego oraz pokrycie go powłoką zabezpieczającą strukturę przed oddziaływaniem gazów wylotowych silników lotniczych. Inną widoczną zmianą jest także przeniesienie bramownicy systemu zaopatrywania RAS. W ramach inwestycji budżetowych Japończycy chcą rozpocząć proces modernizacji drugiego okrętu.

Dzięki zakupowi F-35B Lightning II oraz modernizacji obu niszczycieli Siły Samoobrony Japonii uzyskają nowy potencjał operacyjny na morzu. Ma to związek z narastającym wyścigiem zbrojeń w regionie, w którym uczestniczą Chiny oraz Republika Korei. To drugie państwo także planuje zakup samolotów tego typu dla projektowanego lotniskowca.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc