Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

ITWL z umową na serwis systemów pokładowych statków powietrznych

Kabina pilotów śmigłowca W-3PL Głuszec wyposażona w ZSA. Fot. Łukasz Pacholski

27 lutego Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej w Kutnie poinformował o podpisaniu umowy z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych w sprawie realizacji usługi serwisu zintegrowanego systemu łączności oraz zintegrowanego systemu awionicznego.

Powyższa umowa została zawarta 26 stycznia i ma wartość całkowitą 8,1 mln PLN bez VAT. Na jej mocy specjaliści ITWL będą realizować prace w latach 2023-26 – w udzieleniu zamówienia zastosowano procedurę negocjacji z wybranym podmiotem, co jest związane z faktem, że ITWL jest jedynym wykonawcą dysponującym prawami własności do dokumentacji techniczno-remontowej obu systemów. Pierwszy z nich (ZSŁ – zintegrowany system łączności) został zainstalowany w czasie prac remontowych oraz modernizacyjnych na śmigłowcach Mi-8, Mi-17 oraz Mi-24, a ZSA (Zintegrowany System Awioniczny) został zamontowany na ośmiu zmodernizowanych śmigłowcach W-3PL Głuszec (obecnie w linii siedem sztuk).

ZSŁ pozwala na wielokanałową, bezpieczną, cyfrową łączność zarówno załodze jak i dowódcy desantu. Obecnie otwartym pozostaje okres dalszej eksploatacji śmigłowców rodziny Mi-8/17 oraz Mi-24. Te drugie mają, w przyszłości, zostać zastąpione przez amerykańskie Boeing AH-64E Guardian, a sprawa następców dla Mi-8/17 pozostaje otwarta. Ze względu na wojnę na Ukrainie, obecnie problematycznym mogą być zakupy części zamiennych niezbędnych do utrzymania ich w linii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc