Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

IAI w Kielcach

Rozpoczynający się 4 września Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach będzie miejscem bogatej prezentacji potencjału izraelskiego koncernu IAI, który zaprezentuje własne propozycje dotyczące projektów modernizacji Wojska Polskiego.

Wśród najważniejszych elementów będą systemy obrony przeciwlotniczej. IAI jest zainteresowany udziałem w programie Narew, stąd też w Kielcach pojawi się okazja do prezentacji systemu przeciwlotniczego Barak-MX. Nowa wersja charakteryzuje się możliwością użycia różnych typów pocisków przeciwlotniczych, a także zmodyfikowanym systemem dowodzenia zestawem. Obecnie IAI ma w swojej ofercie kilka typów pocisków przeznaczonych dla systemu – Barak MRAD, Barak LRAD oraz Barak ER – dzięki nim, potencjalnie, Narew mogłaby zabezpieczać obszar w promieniu do 150 km od miejsca stacjonowania wyrzutni.

Drugim obszarem, od kilku lat promowanym w Polsce, jest możliwość udziału IAI w programie zakupu i eksploatacji przez Siły Powietrzne samolotów tankowania powietrznego. Strona izraelska oferuje rozwiązania dostarczone m.in. do Kolumbii – wykorzystaniu cywilnego płatowca samolotu Boeing 767, który po przeprowadzonych modyfikacjach i przebudowie mógłby służyć zarówno do roli samolotu tankowania powietrznego, a także maszyny transportowej i do przewozu VIP. Ważnym aspektem izraelskiej propozycji jest także możliwość zaangażowania w program potencjału Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy, które już posiadają infrastrukturę pozwalającą na realizację sporej części prac adaptacyjnych w kraju.

Trzecim zagadnieniem, które pojawi się na stoisku IAI w Kielcach są systemy kosmiczne przeznaczone dla użytkowników wojskowych. Izrael oferuje, z sukcesami, satelity rozpoznania obrazowego oraz SAR, których dane mogą pozwalać na zwiększenie świadomości sytuacyjnej sił zbrojnych – jak wiadomo, także w powyższym obszarze możliwości Wojska Polskiego są obecnie bardzo ograniczone i uzależnione od dostawców usług z zewnątrz.

(ŁP) Foto: IAI
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc