Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Arrow 3 dla Niemiec za 3,5 mld dolarów

Fot. IAI

Ministrowie obrony Izraela i Niemiec podpisali porozumienie, na mocy którego Bundeswehra ma otrzymać izraelski system antyrakietowy Arrow 3. Szacuje się, że pierwsze elementy systemu gotowość operacyjną mogą osiągnąć już w 2025 roku.

Podpisane porozumienie jest kolejnym krokiem do pozyskania systemu Arrow 3 przez Niemcy. W czerwcu tego roku program został zatwierdzony przez niemiecki Bundestag, a 17 sierpnia izraelskie ministerstwo obrony poinformowało o wydaniu przez rząd amerykański zgody na sprzedaż systemu do Niemiec (Arrow 3 bliżej Republiki Federalnej Niemiec). Niemcy będą drugim, po Izraelu, użytkownikiem tego systemu.

Opracowany wspólnie przez Izrael i USA, a produkowany przez Israel Aerospace Industries (IAI), Arrow 3 jest systemem obrony antyrakietowej dalekiego zasięgu o wysokim stopniu zaawansowania technicznego. Jego zadaniem jest niszczenie pocisków balistycznych, jeszcze poza atmosferą, oraz rakiet konwencjonalnych. Zasięg systemu to nawet 2400 km.

Intensywne zainteresowanie Niemiec wzmocnieniem obrony przeciwrakietowej i poszukiwania nowoczesnego systemu zbiegło się z rosyjską inwazją na Ukrainę. Jak deklaruje przyszły użytkownik, Arrow 3 ma zostać włączony w obecnie funkcjonujące systemy antyrakietowe NATO, tak by zapewnić skuteczną ochronę również innym członkom sojuszu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc