Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

W pobliżu granicy Estonii z Rosją powstanie instalacja rozpoznania radioelektronicznego

Estonia planuje zbudować sieć posterunków rozpoznania radioelektronicznego na granicy z Rosją. Grafika ma charakter ilustracyjny. Rys. IAI

15 sierpnia Generalny Zarząd Policji i Straży Granicznej Republiki Estońskiej poinformował o podpisaniu umowy z lokalną firmą KMG Infra OÜ na budowę instalacji rozpoznania radioelektronicznego na granicy estońsko-rosyjskiej.

Instalacje powstaną na estońskim brzegu rzeki Narwa, która jest rzeką graniczną. Kontrakt wart jest ponad 2 mln EUR i dotyczy budowy sześciu stanowisk z wyposażeniem specjalistycznym. Ich ukończenie planowane jest na koniec 2025 r. Nie poinformowano, w jakie czujniki zostaną wyposażone te stacje. Według części informacji medialnych, każda ze stacji ma być wyposażona m.in. w radar dozoru powietrznego, zdolny do wykrywania bezzałogowych statków powietrznych i niskolecących samolotów oraz śmigłowców itd., a więc trudnych do wykrycia niespecjalistycznymi środkami obiektów. Nie jest wykluczone również zastosowanie systemów rozpoznania emisji elektromagnetycznych, czujników akustycznych itd. Posterunki będą bezobsługowe. Planowane jest również budowa dziewięciu kolejnych stanowisk, ale te mają zostać zakupione w ramach odrębnego przetargu. Jest to kolejna już inicjatywa Tallina mająca na celu zwiększenie prawdopodobieństwa wykrycia ewentualnych podejrzanych ruchów po rosyjskiej stronie granicy, po utworzeniu stanowiska operacji z obserwacyjnych bezzałogowych  powietrznych systemów rozpoznawczych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc