Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Finlandia kupi pociski AGM-88G AARGM-ER

Fot. Łukasz Pacholski

23 października amerykański Departament Stanu poinformował o zatwierdzeniu fińskiego zapytania ofertowego, które obejmuje dużą partię pocisków do przełamania obrony przeciwlotniczej Northrop Grumman AGM-88G AARGM-ER.

Zgodnie z procedurą, zakup realizowany przez program FMS, musi zostać zatwierdzony przez Departament Stanu, a później przez obie izby Kongresu. Biorąc pod uwagę fakt, że Finlandia jest jednym z członków NATO, a także obecną sytuację geopolityczną w Europie, trudno wyobrazić sobie zawetowanie sprzedaży.

Według upublicznionego wniosku eksportowego, Finlandia jest zainteresowana zakupem 150 pocisków AGM-88G AARGM-ER wraz z makietami gabarytowo-masowymi, usługą szkolenia i wsparcia logistycznego, dostawami części zamiennych oraz niezbędną dokumentacją techniczną. Całość została wyceniona na maksymalną kwotę 500 mln USD. Broń ma stanowić uzbrojenie wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II (zamówione w liczbie 64 sztuk).

Dotychczas Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił 74 bojowe pociski AGM-88G AARGM-ER, których dostawy rozpoczną się w bieżącym roku. Broń stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie amerykańskich sił zbrojnych, potrzebujących skutecznej broni do obezwładnienia obrony przeciwlotniczej spoza strefy oddziaływania przeciwnika. Finlandia jest drugim państwem, które uzyskało zgodę na zakup – w lutym bieżącego roku Departament Stanu zatwierdził sprzedaż do 63 bojowych pocisków Australii. Ze względu na zintegrowanie z samolotami F-35 Lightning II, AGM-88G AARGM-ER ma szasnę trafić na uzbrojenie dużej liczby państw. Wśród krajów, które wyrażają zainteresowanie zakupem wymienia się m.in. Polskę.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc