Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny udany test AGM-88G AARGM-ER

Fot. US Navy

8 maja korporacja Northrop Grumman poinformowała, że lotnictwo morskie Stanów Zjednoczonych przeprowadziło kolejny (piąty) test bojowego pocisku przełamania obrony powietrznej AGM-88G AARGM-ER. Podobnie jak wcześniejsze, zakończył się pełnym sukcesem.

Co podkreśla producent, była to pierwsza próba, w czasie której wykorzystano pocisk w czasie strzelań nad lądem. Nosicielem, ponownie, był wielozadaniowy samolot bojowy Boeing F/A-18F Super Hornet należący do lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych. System zlokalizował, zidentyfikował, zlokalizował i zniszczył cel, który symulował zaawansowany zestaw radiolokacyjny. Powyższa próba otwiera drogę osiągnięcia przez to uzbrojenie wstępnej gotowości bojowej w 2024 roku.

Dotychczas Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił 74 bojowe pociski AGM-88G AARGM-ER, których dostawy rozpoczną się w bieżącym roku. Początkowo nosicielami będą samoloty przełamania obrony przeciwlotniczej Boeing E/A-18G Growler oraz wielozadaniowe Boeing F/A-18E/F Super Hornet. W kolejnych latach zaplanowano integrację z wielozadaniowymi Lockheed Martin F-35 Lightning II. Pocisk AGM-88G AARGM-ER stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie amerykańskich sił zbrojnych, potrzebujących skutecznej broni do obezwładnienia obrony przeciwlotniczej. Takie szybkie tempo prac to wynik wykorzystania doświadczeń i komponentów programu budowy i eksploatacji pocisków AGM-88E AARGM. Wśród głównych różnic obu systemów należy wymienić układ kierowania i aerodynamiczny, a także zastosowanie nowego silnika wraz z paliwem. Całość ma pozwolić na możliwość zwalczania systemów obrony przeciwlotniczej potencjalnego przeciwnika z dwukrotnie większego dystansu niż z użyciem AGM-88E AARGM.

W lutym Departament Stanu zatwierdził możliwość sprzedaży eksportowej do pierwszego klienta – Australii, która jest zainteresowana zamówieniem do 63 bojowych AGM-88G.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc