Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Więcej funduszy na integrację F-35 z AGM-88G AARGM-ER

Fot. Northrop Grumman

6 czerwca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Lockheed Martin w sprawie integracji samolotów rodziny F-35 Lightning II z pociskami przełamania obrony powietrznej AGM-88G AARGM-ER.

Czerwcowa umowa ma wartość 97 mln USD i ma zostać zrealizowana do marca 2028 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie – poza realizacją usługi na rzecz amerykańskich sił zbrojnych w programie wykorzystuje się fundusze od klientów eksportowych. Nie można wykluczyć, że w tym ostatnim przypadku część środków pochodzi z Polski – jest to jeden z kilku (pierwszych) potencjalnych odbiorców eksportowych AGM-88G AARGM-ER.

Produkowane przez korporacje Northrop Grumman pociski AGM-88G AARGM-ER zostały dotychczas zintegrowane z wielozadaniowymi samolotami bojowymi Boeing F/A-18E/F Super Hornet oraz przełamania obrony powietrznej E/A-18G Growler. Docelowo wśród nosicieli mają być także F-35 Lightning II. Z tego też względu konstrukcja pocisku uwzględniała wymiary wewnątrzkadłubowej komory na uzbrojenie, co ma umożliwić realizację zadań bojowych w konfiguracji ograniczonej powierzchni odbicia radiolokacyjnego.

Dotychczas amerykański Departament Stanu zatwierdził możliwość sprzedaży pocisków AGM-88G AARGM-ER do Polski, Królestwa Niderlandów, Australii oraz Finlandii. Poza Australią, pozostałe państwa planują wykorzystać AARGM-ER z F-35A Lightning II.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc