Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Filipińskie Black Hawki w komplecie

Filipiny oficjalnie odebrały ostatnią partię wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk, które zostały zbudowane w należących do korporacji Lockheed Martin Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu. Fot. Siły Powietrzne Filipin

15 października w bazie lotniczej Clark na Filipinach odbyła się uroczystość formalnego odbioru pięciu wielozadaniowych śmigłowców transportowych Lockheed Martin S-70i Black Hawk zamówionych przez Ministerstwo Obrony Filipin. Tym samym, należące do amerykańskiej korporacji, Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu w pełni zrealizowały kontrakt z tym państwem.

Ostatnia piątka śmigłowców została dostarczona samolotem transportowym 13 października bieżącego roku. Co ważne, zakłady w Mielcu zrealizowały umowę przed zakładanym w kontrakcie harmonogramem. Ogółem rząd Filipin zamówił szesnaście wiropłatów, które kosztowały 241 mln USD – kontrakt został podpisany w kwietniu 2019 roku. 24 czerwca bieżącego roku jeden z dostarczonych wcześniej uległ katastrofie - według oficjalnych informacji, komisja badania wypadków lotniczych wykluczyła usterkę techniczną.

Obecnie rząd Filipin planuje zamówić kolejną partię śmigłowców w Mielcu. W zależności od możliwości budżetowych potencjalny kontrakt może obejmować od piętnastu maszyn do maksymalnie 48.

Dotychczas należące do korporacji Lockheed Martin sprzedały na rynkach blisko 80 śmigłowców S-70i Black Hawk. Wiele z nich trafiły do sił zbrojnych – lista użytkowników obejmuje m.in. Filipiny, Brunei, Polskę, Kolumbię oraz Chile. W ciągu najbliższych miesięcy istnieje spora szansa na przekroczenie granicy stu sprzedanych śmigłowców - poza Filipinami cztery kolejne planuje zakupić Ministerstwo Obrony Narodowej. Dodatkowo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii oczekuje na formalną zgodę na podpisanie umowy na zakup dwunastu maszyn w cywilnym wariancie S-70M.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc