Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Pięć kolejnych S-70i Black Hawk dostarczonych na Filipiny

Korporacja Lockheed Martin dostarczyła Filipinom kolejnych pięć S-70i Black Hawk. Fot. Lockheed Martin

7 czerwca korporacja Lockheed Martin poinformowała, że z 6 czerwca Międzynarodowego Portu Lotniczego w Rzeszowie wysłano na Filipiny kolejnych pięć wielozadaniowych śmigłowców transportowych S-70i Black Hawk, które zostały zamówione przez Ministerstwo Obrony tego kraju. Do klienta dostarczono je 7 czerwca.


Piątka Black Hawków stanowi trzecią transzę maszyn, które trafiły na Filipiny. Na mocy kontraktu, podpisanego w kwietniu 2019 roku, należące do korporacji Lockheed Martin Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu dostarczą szesnaście S-70i. Pierwszych pięć dostarczono transportem lotniczym (samolot transportowy Antonow An-124 Rusłan) 9 listopada 2020 roku. Kolejny (szósty) trafił do odbiorcy na pokładzie statku handlowego. Ostatnia transza pięciu maszyn ma zostać dostarczona do końca bieżącego roku.

Śmigłowce, które już wprowadzono do eksploatacji, znacznie zwiększyły potencjał operacyjny sił zbrojnych Filipin. 4 lutego bieżącego roku rząd tego kraju ogłosił zatwierdzenie projektu zakupu kolejnych piętnastu S-70i Black Hawk. Obecnie brak informacji o ewentualnym harmonogramie związanym z negocjacjami i planami podpisania kontraktu. Lotnictwo wojskowe Filipin pilnie potrzebuje około 50 nowych śmigłowców transportowych – obok zadań na rzecz sił zbrojnych oraz służb porządku publicznego wspierają także działania o charakterze humanitarnym.

Obecnie w Azji południowo-wschodniej S-70i Black Hawk są eksploatowane przez siły zbrojne Brunei, Tajlandii oraz Filipin. Nie można wykluczyć, że powyższa lista powiększy się o kolejnych użytkowników - korporacja Lockheed Martin oraz rząd Polski prowadzą działania zmierzające do sprzedaży budowanych w Mielcu śmigłowców.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Pięć kolejnych S-70i Black Hawk dostarczonych na Filipiny”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc