Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

DRDO ma własny doświadczalny samolot Airbus A319

DRDO otrzymał używany samolot Airbus A319, który ma stanowić latające centrum badawcze. Fot. Twitter/Livefist

22 lipca indyjscy miłośnicy lotnictwa, a także część mediów lotniczych, poinformowała o przebazowaniu samolotu pasażerskiego Airbus A319 do Bengaluru. Maszyna pochodząca z linii lotniczej Air India została zakupiona dla Organizacji Badań Obronnych i Rozwoju (DRDO).

Zgodnie z dostępnymi informacjami, samolot został wyprodukowany przez korporację Airbus w marcu 2009 roku i dostarczony Air India - nosił rejestrację VT-SCO. Powyższy operator sprzedał maszynę w marcu bieżącego roku DRDO. Po zrealizowaniu przeglądów oraz prac adaptacyjnych została przebazowana w lipcu do Bengaluru. Samolot ma zostać wykorzystany jako latająca platforma doświadczalna do różnych prac realizowanych przez DRDO. Wśród nich wymienia się przede wszystkim projekt budowy nowego samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia opartego na używanych Airbus A320 (także pochodzących z Air India) oraz systemów produkcji lokalnej – projekt został zatwierdzony przez rząd Indii w grudniu ubiegłego roku.

Obecnie Siły Powietrzne Indii eksploatują sześć samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia. Trzy z nich to rosyjskie Beriew A-50 wyposażone w izraelskie radary EL/W-2090, a trzy pozostałe to Embraer ERJ-145 z indyjskimi stacjami z antenami klasy AESA. Docelowe zapotrzebowanie wynosi przynajmniej 12 maszyn tej klasy, które mają pozwolić na zapewnienie przewagi informacyjnej nad Pakistanem i Chinami. Prace nad adaptacją samolotu A319, a później A320, będą najprawdopodobniej prowadzone we współpracy z producentem. Dla koncernu Airbus będzie to także spory zastrzyk doświadczeń, które mogą się przydać w momencie zaoferowania tego typu konstrukcji użytkownikom w Europie bądź na Bliskim Wschodzie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc