Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Airbus z kontraktem na A321LR dla Luftwaffe

14 sierpnia koncern Airbus poinformował, że podpisał umowę z firmą Lufthansa Technik w sprawie produkcji i dostawy dwóch odrzutowych samolotów A321LR, których docelowym użytkownikiem będzie Luftwaffe. 

Zgodnie z komunikatem producenta będą pierwsze A321LR przeznaczone na rynek VIP – Airbus dostarczy je w konfiguracji bazowej, a Lufthansa Technik zrealizuje zabudowę docelową. Maszyny mają być przeznaczone do transportu personelu (do 163 osób), ewakuacji medycznej (sześciu poszkodowanych w modułach intensywnej opieki bądź do dwunastu w stanie średnim) oraz przewozu ładunków. 

Airbus w kooperacji z Lufthansa Technik dostarczy Luftwaffe pięć samolotów - dwa A321LR oraz trzy A350-900. Będą stanowić trzon floty maszyn do przewozu VIP oraz zadań transportowych. Ich uzupełnieniem będą A330MRTT międzynarodowej jednostki MMF, w której Republika Federalna Niemiec jest jednym z głównych udziałowców. 

Airbus A321LR jest członkiem rodziny wąskokadłubowych samolotów pasażerskich A320neo. Model A321LR jest przeznaczony do wykonywania lotów dalekodystansowych (do 7400 km) i na rynku cywilnym ma stanowić następcę dla takich konstrukcji jak Airbus A310 oraz Boeing 757. Dotychczas producent uzyskał zamówienia na ponad 100 egzemplarzy. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Airbus
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc