Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Damen dostarczył drugi patrolowiec Jamajce

Damen dostarczył Jamajce pierwszy z dwóch patrolowców typu Stan Patrol 4207, który został zbudowany w Wietnamie. Fot. Damen

22 listopada niderlandzki koncern stoczniowy Damen poinformował o dostarczeniu Siłom Obronnym Jamajki patrolowca typu Stan Patrol 4207. Przekazanie miało miejsce w Kingston na Jamajce, natomiast budowa w Wietnamie.

Ogółem Damen dostarczy cztery patrolowce (po dwa typów Stan Patrol 4207 i Stan Patrol 5009), które będą eksploatowane przez należącą do Sił Obronnych Straż Wybrzeża. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19, dostawa została zrealizowana z wykorzystaniem frachtowca BBC Congo, który opuścił Wietnam w czerwcu bieżącego roku. Budowa jednostki była prowadzona przez stocznię Damen Song Cam Shipyard w Hajfongu. Ładunek dotarł do Jamajki w sierpniu, jednak dopiero wówczas rozpoczął się proces odbiorów (co wynikało z procedur oraz ograniczeń w podróży).

Dostawa pierwszej jednostki (typu Stan Patrol 5009) miała miejsce w 2020 roku. Pozostałe dwie trafią do użytkownika w najbliższych miesiącach. Będą to kolejne patrolowce dostarczone przez koncern Damen w ostatnich latach – obecnie Straż Wybrzeża Jamajki eksploatuje trzy jednostki Stan Patrol 4207, które trafiły do linii w latach 2007-2017. Nowa czwórka ma pozwolić na zastąpienie ostatniego patrolowca I serii (HMJS Surrey), który jest eksploatowany od 2007 roku (wcześniej Jamajka wycofała dwa inne jednostki, które sprzedano.

Patrolowce typu Stan Patrol 4207 stanowią jeden z najpopularniejszych produktów koncernu Damen. Dotychczas zbudowano ponad 40, a licencja została sprzedana do Stanów Zjednoczonych, gdzie stocznia Bollinger Shipyards buduje je na potrzeby US Coast Guard (planowany jest zakup 64 sztuk spośród których do służby trafiło już ponad 40).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc