Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Damen woduje okręt desantowy dla Nigerii

7 czerwca w stoczni Damen Shipyards Sharjah w Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbyła się uroczystość wodowania okrętu desantowego, który został zamówiony przez Marynarkę Wojenną Nigerii. Fot. Marynarka Wojenna Nigerii

7 czerwca w stoczni Damen Shipyards Sharjah w Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbyła się uroczystość wodowania okrętu desantowego, który został zamówiony przez Marynarkę Wojenną Nigerii w czerwcu 2019 roku.


Nowa jednostka pozwoli na wypełnienie luki po wycofanych okrętach desantowych Ambe i Ofiom, które zostały zbudowane w Republice Federalnej Niemiec i wcielone do służby w 1979 roku (jednostki typu 502 zaprojektowanego przez stocznię Howaldtswerke-Deutsche Werft GmbH w Kilonii z przeznaczenie dla Bundesmarine, ale ta nie wyraziła nimi zainteresowania). Od wielu lat nie były eksploatowane operacyjnie i choćby z tego powodu podjęto decyzję o ich wycofaniu ze służby.

Nowy okręt desantowy został zamówiony na mocy kontraktu podpisanego 13 czerwca 2019 roku. Ma pozwolić na zwiększenie potencjału operacyjnego, zarówno w zakresie transportu wojska i sprzętu, a ma też stanowić wsparcie dla służb porządku publicznego i ratowniczych. Według harmonogramu jednostka ma zostać dostarczona Nigerii do końca czerwca 2022 roku. Uroczyste położenie stępki miało miejsce 9 grudnia 2019 roku.

Jednostka ma długość 100 m. Etatowa załoga ma składać się z 32 osób, natomiast zdolności transportowe pozwolą zabrać do 450 pasażerów. Dzięki rampie dziobowej i rufowej możliwe jest zabranie pojazdów różnych typów. Dodatkowo na rufie przygotowano lądowisko dla wielozadaniowego śmigłowca. Napęd w postaci dwóch silników wysokoprężnych Caterpillar 3516 ma umożliwić osiągnięcie prędkości do 15 węzłów.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc