Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Damen woduje okręt desantowy dla Nigerii

7 czerwca w stoczni Damen Shipyards Sharjah w Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbyła się uroczystość wodowania okrętu desantowego, który został zamówiony przez Marynarkę Wojenną Nigerii. Fot. Marynarka Wojenna Nigerii

7 czerwca w stoczni Damen Shipyards Sharjah w Szardży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odbyła się uroczystość wodowania okrętu desantowego, który został zamówiony przez Marynarkę Wojenną Nigerii w czerwcu 2019 roku.


Nowa jednostka pozwoli na wypełnienie luki po wycofanych okrętach desantowych Ambe i Ofiom, które zostały zbudowane w Republice Federalnej Niemiec i wcielone do służby w 1979 roku (jednostki typu 502 zaprojektowanego przez stocznię Howaldtswerke-Deutsche Werft GmbH w Kilonii z przeznaczenie dla Bundesmarine, ale ta nie wyraziła nimi zainteresowania). Od wielu lat nie były eksploatowane operacyjnie i choćby z tego powodu podjęto decyzję o ich wycofaniu ze służby.

Nowy okręt desantowy został zamówiony na mocy kontraktu podpisanego 13 czerwca 2019 roku. Ma pozwolić na zwiększenie potencjału operacyjnego, zarówno w zakresie transportu wojska i sprzętu, a ma też stanowić wsparcie dla służb porządku publicznego i ratowniczych. Według harmonogramu jednostka ma zostać dostarczona Nigerii do końca czerwca 2022 roku. Uroczyste położenie stępki miało miejsce 9 grudnia 2019 roku.

Jednostka ma długość 100 m. Etatowa załoga ma składać się z 32 osób, natomiast zdolności transportowe pozwolą zabrać do 450 pasażerów. Dzięki rampie dziobowej i rufowej możliwe jest zabranie pojazdów różnych typów. Dodatkowo na rufie przygotowano lądowisko dla wielozadaniowego śmigłowca. Napęd w postaci dwóch silników wysokoprężnych Caterpillar 3516 ma umożliwić osiągnięcie prędkości do 15 węzłów.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc