Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czołg T-64BM2 Bułat z silnikiem 6TD-1

Na Ukrainie przetestowano czołg T-64BM2 Bułat z silnikiem wysokoprężnym 6TD-1, choć dotąd modernizowane do tego standardu czołgi otrzymywały słabszy silnik 5TDFM. Fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy

23 kwietnia ukraińskie media podały informacja o próbach poligonowych, w tym ogniowych, jakie przeszedł zmodernizowany czołg T-64BM2 Bułat (uproszczona wersja T-64BM Bułat). Modernizację wozów przeprowadziły Zakłady im. Małyszewa z Charkowa.

Czołgi prowadziły ogień ze 125 mm armat 2A46. Ciekawostką jest to, że wóz wyposażono w silnik 6TD-1 zamiast starszego 5TDFM, co poskutkowało zwiększeniem mocy z 625 kW/850 KM do 735 kW/1000 KM. Przekłada się to na znaczną poprawę wskaźnika mocy jednostkowej (z 18,9 KM/t do 22,2 KM/t), co zapewnia 45-tonowemu wozowi bardziej dynamiczną jazdę. Instalacja nowego silnika wymagała jednak przebudowy przedziału silnikowego. Powstałe rozwiązanie ma w przyszłości być wykorzystane podczas modernizacji kolejnych T-64BW do standardu Krab, dotąd nieujawnionego. Do końca roku mają powstać dwa prototypy, zaś seryjne dostawy mają sięgać co najmniej 10 wozów rocznie. Docelowo wszystkie ukraińskie czołgi mają być wyposażone w silniki rodziny 6TD (6TD-1 lub mocniejsze 6TD-2 o mocy 883 kW/1200 KM, te drugie trafią do ukraińskich Opłotów, o ile ich produkcja się rozpocznie), co umożliwi ujednolicenie logistyki.

 

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Czołg T-64BM2 Bułat z silnikiem 6TD-1”

  1. No cóż jakoś sobie radzą i modernizują swój sprzęt dbając o gospodarkę. Niestety, u nas poza PT - 91 nic się nie zmieniło. Aż prosiło się aby zmodernizować T - 72 u nas na Śląski w Gliwicach. I to by wystarczyło na potencjalnego przeciwnika.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc