Zaloguj
reklama PIT-RADWAR

Greckie zestawy Patriot będą wspierać Saudyjczyków

Według mediów greckich wkrótce zestawy Patriot należące do Sił Powietrznych tego kraju mogą trafić do Arabii Saudyjskiej. Fot. Siły Powietrzne Grecji

19 lutego media greckie poinformowały, że władze tego kraju zakończyły negocjacje z odpowiednikami z Arabii Saudyjskiej. Po podpisaniu umowy greckie jednostki przeciwlotnicze, wyposażone w system Patriot, będą mogły zostać przebazowane na Półwysep Arabski w celu wsparcia Saudyjczyków.

Greckie siły zbrojne posiadają sześć zestawów ogniowych dostarczonych przez Stany Zjednoczone w latach 2002-2004 w standardzie PAC-2. W kolejnych latach zostały zmodernizowane do wersji PAC-3. Zawarcie umowy o współpracy może mieć związek z walkami, które Saudyjczycy toczą w Jemenie – w odwecie rebelianci Huti wykonują ataki z użyciem pocisków balistycznych oraz bezzałogowych aparatów latających na cele w Królestwie. Ich rosnąca liczba powoduje braki sprzętowe państw arabskich, które mogą zostać uzupełnione właśnie pomocą innych krajów, eksploatujących system obrony przeciwlotniczej Patriot.

Obok czynnika militarnego, porozumienie może mieć także podłoże polityczne - chęć zacieśnienia współpracy Grecji z państwami arabskimi, z pominięciem Turcji, której władze prowadzą politykę zdominowania obszaru wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Powyższy krok jest kolejnym dla rządu w Atenach, po wzmocnieniu stosunków z Izraelem.

Według mediów greckich, rozmowy z Arabią Saudyjską toczą się od stycznia 2020 roku. Podpisanie umowy i przerzucenie (części) zestawów na Bliski Wschód opóźnia pandemia Covid-19. Greckie Patrioty mają chronić obiekty infrastruktury o znaczeniu strategicznym - mogą to być instalacje naftowe bądź lotniska.

 

reklama PCO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Greckie zestawy Patriot będą wspierać Saudyjczyków”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc