Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Czechy coraz bliżej zakupu Leopardów 2A8

Czeskie władze niebawem zatwierdzić mają porozumienia odnośnie wspólnego zakupu czołgów Leopard 2A8 z Republiką Federalną Niemiec. Na razie czescy żołnierze szkolą się na, przekazanych w ramach mechanizmu Ringtausch, Leopardach 2A4. Fot.  AČR

6 czerwca czeski portal iRozhlas opublikował informację o zbliżającym się podpisaniu porozumienia dotyczącego zakupu czołgów Leopard 2A8 dla Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej (Armáda České republiky, AČR).

Do podpisania porozumienia międzyrządowego, dotyczącego wspólnego z Republiką Federalną Niemiec pozyskania czołgów ma dojść w najbliższych tygodniach. Informację miała przekazać portalowi minister obrony Jana Černochová. Podpisanie właściwej umowy dostawy spodziewane jest jeszcze w 2024 r. Potencjalna wartość kontraktu oceniana jest obecnie na ok. 2,5 mld EUR, tj. ma być zbliżona do wartości kontraktu na zakup 246 bojowych wozów piechoty IDET 2023 ‒ Bojowe wozy piechoty CV90 dla Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej (zbiam.pl). Przy okazji poinformowano, że Czechy kupią najprawdopodobniej 56 czołgów Leopard 2A8 i 21 wozów wsparcia działań. Tym samym docelowo AČR ma dysponować 98 czołgami Leopard 2A8 i Leopard 2A4 (na razie otrzymano z Niemiec 14, a trwają rozmowy na temat zakupu kolejnych 14 i nieodpłatnego przekazania przez Niemcy również 14 dalszych), a także 24 pojazdami wsparcia działań. Czołgi te będą, wraz z bojowymi wozami piechoty CV90 Mk IV, współtworzyć trzon 7. Brygady Zmechanizowanej z dowództwem w Hranicach, która z kolei ma realizować czeskie zobowiązanie wobec NATO w obszarze wystawienia brygady ciężkiej. Co prawda Praga miała zrealizować ten cel do 2026 r., ale już dziś wiadomo, że nie uda się go zrealizować.

Co istotne, mimo stosunkowo niewielkiego zamówienia czeski przemysł będzie nie tylko odpowiadał za zabezpieczenie eksploatacji niemieckich czołgów, lecz również ma partycypować w produkcji nowych wozów. Udział Excalibur Army, jak i innych czeskich firm (wskazuje się m.in. firmę PBS, produkującą pomocnicze agregaty prądotwórcze, a także  Ray Service, znaną z dostarczania elementów instalacji elektrycznych) w procesie najpierw produkcji, a z czasem wsparcia eksploatacji czeskich czołgów, ma być negocjowany również w ramach rozmów dotyczących samej umowy na zakup 77 Leopardów 2A8 i pojazdów wsparcia na zunifikowanym podwoziu.  Negocjacje między KNDS Deutschland a czeskimi spółkami są prowadzone od jakiegoś czasu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc