Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Chrzest kutra Calhoun dla US Coast Guard

4 czerwca odbyła się uroczystość chrztu dziesiątego kutra typu Legend budowanego na zamówienie US Coast Guard. Fot. HII

4 czerwca w stoczni korporacji Huntington Ingalls Industries w Pascagouli w stanie Missisipi odbyła się uroczystość chrztu pełnomorskiego kutra patrolowego typu Legend, Calhoun (WMSL 759) budowanego dla US Coast Guard.


Powyższa jednostka jest dziesiątą z serii kutrów powyższego typu. Kontrakt na jego budowę zawarto w grudniu 2018 roku. Uroczyste położenie stępki miało miejsce 23 lipca 2021 roku, a wodowanie 2 kwietnia bieżącego roku. Do służby ma wejść w 2023 roku i trafić do bazy w Charleston w Południowej Karolinie. Jest to drugi dodatkowy kuter typu Legend budowany dla US Coast Guard – bazowa umowa zakładała bowiem budowę jedynie ośmiu jednostek, które miały być wspierane przez mniejsze patrolowce. Ostatecznie w latach 2015-2018 Kongres autoryzował zamówienie dodatkowych trzech spośród których w linii znajduje się USCGC Stone (WMSL 758).

Kutry typu Legend, pomimo mylącej klasyfikacji, są pełnomorskimi patrolowcami o wyporności 4500 ton i wymiarach 127×16×7 m. Dzięki swojej wielkości dysponują zapasami pozwalającymi na pozostanie na morzu przez około 75 dni. Z tego też względu realizują zadania patrolowe na wodach oceanicznych z dala od wybrzeży Stanów Zjednoczonych. W powyższych działaniach wspierają siły US Navy oraz sojuszników z Azji i NATO. W strukturze US Coast Guard zastąpiły kutry typu Hamilton, które w większości (w latach 2011-2021) przekazano zaprzyjaźnionym państwom.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc