Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjskie Typhoony wylądowały w Polsce

Fot. Royal Air Force

1 października Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że do Polski przebazowano kontyngent lotniczy obejmujący cztery wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter Typhoon. Maszyny mają wspierać system obrony Polski, a także innych sojuszników w regionie.

Jest to kolejny zagraniczny kontyngent sił NATO, które wzmocnią potencjał Sił Zbrojnych w obecnej sytuacji geopolitycznej. Oficjalnie brak szczegółów dotyczących miejsca stacjonowania, jednak najprawdopodobniej mowa o 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Obecnie w Polsce znajdują się także siły włoskie (cztery Lockheed Martin F-35A Lightning II, które stacjonują w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku) oraz amerykańskie. Wzmocnienie jest związane m.in. z przekazaniem przez Polskę 14 odrzutowych samolotów myśliwskich MiG-29 na Ukrainę. Już od dłuższego czasu Brytyjczycy deklarowali, że w razie potrzeby będą w stanie wzmocnić potencjał obronny Polski poprzez skierowanie do kraju kontyngentu lotniczego.

Od początku obecnej fazy wojny na Ukrainie, czyli lutego 2022 roku, lotnictwo brytyjskie wspiera sojuszników w Europie Środkowej. Loty patrolowe, realizowane przez samoloty Eurofighter Typhoon oraz Lockheed Martin F-35B Lightning II, były jednak wykonywane z baz w Wielkiej Brytanii z wykorzystaniem samolotów tankowania powietrznego. Przebazowanie kontyngentu do Polski zwiększa możliwości operacyjne, skracając m.in. czas reakcji na wydarzenia, które mogą zadziać się w polskiej przestrzeni powietrznej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc