Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Z wizytą w Task Force White Eagle II

Fot. Łukasz Pacholski

22 maja w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku grupa dziennikarzy miała okazję odwiedzić kontyngent Sił Powietrznych Włoch, który realizuje zadania operacyjne w ramach działań sił NATO w regionie.

Dzięki uprzejmości Sił Powietrznych Włoch oraz koncernu Leonardo dziennikarze, w tym wysłannik Zespołu Badań i Analiz Militarnych, mili możliwość zapoznania się z zadaniami, które realizuje Task Force White Eagle II. Pod takim kryptonimem operuje włoski kontyngent. Włoskie samoloty bojowe Eurofighter trafiły do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku w lutym bieżącego roku, kiedy doszło do rotacji kontyngentu (wcześniej z bazy operowały włoskie Lockheed Martin F-35A Lightning II).

Celem misji Task Force White Eagle II jest wsparcie sojuszników w regionie, co jest związane z osłabieniem poziomu bezpieczeństwa związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę. Włoski personel wspiera sojuszników w ramach misji zabezpieczenia przestrzeni powietrznej (od lutego Włosi zrealizowali ponad 11 alarmowych startów związanych z sytuacją w powietrzu), a także prowadzą liczne ćwiczenia z partnerami z NATO.

Zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się z jednym z gotowych do lotu samolotów, treningowy start alarmowy pary Eurofighterów. Dla wszystkich ustawiono wielofunkcyjne lekkie hangary, które zabezpieczają przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych, a także pozwalają wykonywanie prac obsługowych. Co ciekawe, cztery z nich były wcześniej wykorzystywane przez włoskie F-35A Lightning II.

Fot. Łukasz Pacholski

W czasie lotów Eurofightery są uzbrojone w cztery pociski kierowane klasy powietrze-powietrze (po dwa IRIS-T oraz AIM-120 AMRAAM). Dodatkowo przenoszą dodatkowe zbiorniki paliwa, a także optoelektroniczny zasobnik obserwacyjno-celowniczy Litening III. Uzupełnieniem jest pokładowe działko Mauser BK-27.

Dla włoskich samolotów Eurofighter to druga rotacja w Polsce. Pierwszy kontyngent, Task Force White Eagle, wykonywał loty z Malborka w II połowie 2022 roku – wówczas maszyny zrealizowały nalot na poziomie ponad 500 godzin. Jak podkreślają piloci oraz dowództwo włoskiego lotnictwa, samoloty doskonale sprawdzają się w działaniach operacyjnych z dala od macierzystych baz uzyskując wysoki wskaźnik gotowości do lotów. Co podkreśla personel, jednym z powodów jest doskonała współpraca z gospodarzami – 22. Bazą Lotnictwa Taktycznego.

Wielozadaniowe samoloty Eurofighter to jeden z kilku typów maszyn bojowych, które są rozpatrywane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w programie zakupu 32 myśliwców przewagi powietrznej. Miałyby dołączyć do już posiadanych bądź zamówionych maszyn – 48 Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb, 32 Lockheed Martin F-35A Husarz oraz 48 KAI FA-50PL Fighting Eagle Block 20.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc