Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

RAF będzie wspierać Siły Powietrzne w Polsce?

Fot. RAF

20 marca Die Welt opublikował wywiad z Sekretarzem Stanu Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, Jamesem Heappey’em, w którym znalazł się ważny dla Polski wątek dotyczący reakcji państw zachodnich polską inicjatywą przekazania Ukrainie samolotów MiG-29.

Brytyjczycy od kilku tygodni zachęcali państwa dysponujące sprzętem postsowieckim o przekazanie go Ukrainie, co wydaje się szybszym sposobem uzupełnienia strat po roku wojny. W lutym minister obrony Ben Wallace poinformował, że Wielka Brytania może wypełnić lukę sprzętową także w segmencie odrzutowych samolotów bojowych – co należy podkreślić, wypowiedź z lutego wskazywała na możliwość skierowania kontyngentów Royal Air Force, a nie dostaw maszyn. Powyższą koncepcję podtrzymuje James Heappey, który jasno określił w wywiadzie dla Die Welt, że bardzo pozytywnie rozpatrzymy polską prośbę o wypełnienie powstałych luk. Już to zrobiliśmy, gdy Warszawa przekazała Ukrainie czołgi T-72 i zapewniliśmy Polsce czołgi Challenger 2. To samo dotyczy samolotów myśliwskich.

Deklaracja kierownictwa brytyjskiego resortu obrony jasno wskazuje, że Royal Air Force może zacząć operacje nad Polską z wykorzystaniem lokalnej infrastruktury bazowej. Obecnie RAF dysponuje dwoma typami maszyn bojowych – Eurofightery oraz Lockheed Martin F-35B Lightning II. Otwartym pozostaje pytanie, jak na powyższą inicjatywę odpowie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Trzonem Sił Powietrznych pozostaje 48 wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Jastrząb, które są uzupełniane przez nieliczne MiG-i-29 stacjonujące w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Dodatkowo w tej samej bazie, do końca marca, operuje osiem niderlandzkich F-35A Lightning II. W drugiej połowie bieżącego roku do 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim mają trafić pierwsze samoloty KAI FA-50 Fighting Eagle, a od 2026 roku zapoczątkowane zostaną dostawy zamówionych przez Polskę Lockheed Martin F-35A Lightning II. Docelowe zapotrzebowanie Sił Powietrznych opiewa jednak na dziesięć eskadr lotniczych, co powoduje, że nadal MON może poszukiwać dostawcy kolejnych 32 maszyn bojowych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “RAF będzie wspierać Siły Powietrzne w Polsce?”

  1. niech zatem Angole zapłacą za paliwo lotniska hangary obsługę tak jak Polska angolom w złocie za to samo tyle że podczas wojny

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc