Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjski atomowy okręt podwodny wystrzelił nową torpedę [WIDEO]

Okręt podwodny HMS Audacious wystrzelił torpedę Spearfish Mod 1, kończąc tym samym najważniejsze testy nowego uzbrojenia podwodnego Royal Navy. Fot. Royal Navy/Crown Copyright

Royal Navy poinformowała, że HMS Audacious, wielozadaniowy okręt podwodny z napędem jądrowym typu Astute, odpalił testowo torpedę Spearfish Mod 1.

Próba odbyła się w AUTEC (Atlantic Undersea Test and Evaluation Centre, pol. Atlantycki Ośrodek Testów Podwodnych i Ewaluacji) w rejonie wyspy Andros w archipelagu Bahamów na Morzu Karaibskim. Test objął wystrzelenie najnowszej odmiany torpedy ciężkiej BAE Systems Spearfish Mod 1 z maksymalnej głębokości operacyjnej (nie podane jej wartości) i sprawdził zdolność pocisku do samonaprowadzania w środowisku zakłóceń celowych (po użyciu celów pozornych).

Próba na Bahamach była ostatnim z szeregu kluczowych testów zmodernizowanej torpedy ciężkiej od czasu podjęcia decyzji o jej „odświeżeniu” w 2010 roku. Umowę w tej sprawie pomiędzy Ministerstwem Obrony w Londynie a BAE Systems zawarto 15 grudnia 2014 roku i miała ona wartość 270 mln GBP.

Majowy test miał miejsce po osiągnięciu początkowej zdolności operacyjnej IOC (Initial Operating Capability), co oznacza, że można teraz rozpocząć prace nad przekształceniem torped Spearfish będących w eksploatacji w ulepszona wersję Mod 1 i wprowadzić je do służby operacyjnej na wszystkich okrętach podwodnych Royal Navy do 2025 roku.

Spearfish to ciężka torpeda kalibru 533,4 mm produkowana przez BAE Systems Underwater i używana na okrętach podwodnych brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej. Może być naprowadzona przewodowo lub za pomocą własnego sonaru aktywno-pasywnego. Służy do zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych. Odmiana Spearfish Mod 1 różni się modyfikacjami w zakresie głowicy naprowadzania, głowicy bojowej i systemów taktycznych. Otrzymała również szerokopasmowe łącze światłowodowe zapewniejące komunikację pomiędzy torpedą a okrętem strzelającym. Zastosowanie modułowych podzespołów poprawia serwisowanie i zmniejsza koszty operacyjne w całym okresie jej użytkowania. Pocisk ma masę ok. 1850 kg, długość 7 m i rozwija prędkość do 80 węzłów, napędzany silnikiem cieplnym zasilanym paliwem Otto II. Ładunek bojowy stanowi głowica o masie 300 kg elaborowana plastycznym materiałem wybuchowym typu PBX z dodatkiem aluminium. Zapalnik działa uderzeniowo lub zbliżeniowo.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 comments on “Brytyjski atomowy okręt podwodny wystrzelił nową torpedę [WIDEO]”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc