Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Brytyjczycy zmodernizują pociski Tomahawk

Brytyjczycy podjęli decyzję o modernizacji posiadanych zapasów pocisków UGM-109 Tomahawk do standardu Block V. Pierwsze z nich mają zostać dostarczone Royal Navy w 2024 roku. Fot. US Navy

31 maja Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że wielozadaniowe okręty podwodne z napędem jądrowym typu Astute zostaną uzbrojone w pociski manewrujące UGM-109 Tomahawk Block V.


Brytyjczycy podjęli bowiem decyzję o modernizacji posiadanych zapasów pocisków UGM-109 Tomahawk do najnowszego standardu. Program będzie kosztować 265 mln GBP – pierwsze z nich mają trafić na pokłady okrętów podwodnych Royal Navy do 2024 roku. Rok później zaplanowano na odpalenie doświadczalne.

Wielka Brytania jest (obecnie) jedynym eksportowym użytkownikiem pocisków manewrujących Tomahawk. Londyn sukcesywnie kupuje powyższą broń w wersji pozwalającej na odpalanie z wyrzutni torpedowych wielozadaniowych okrętów podwodnych. W ciągu lat Brytyjczycy użyli tej broni w czasie działań bojowych w Serbii (w 1999 roku), Afganistanie, Iraku oraz w Libii. Program Tomahawk Block V jest realizowany przez korporację Raytheon – w ramach modyfikacji konstrukcji zastosowano nowe systemy łączności i nawigacji, które mają być bardziej odporne na zakłócenia. Dodatkowo zaprojektowano dwie odmiany specjalistyczne: Block Va oraz Vb. Pierwsza z nich ma pozwalać na zwalczanie jednostek nawodnych, a drugi wielofunkcyjną głowicą pozwalającą na zwalczanie celów lądowych.

Pierwsze seryjne pociski Tomahawk Block V zostały dostarczone US Navy w 2021 roku. Do nowego standardu są przebudowywane dostępne zapasy magazynowe, recertyfikacja ma umożliwiać bezpieczne wykorzystywane przez okres piętnastu lat.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc