Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boeing dostarczył do Japonii pierwszy KC-46A Pegasus

29 października do Japonii przyleciał pierwszy (z czterech zamówionych) samolotów KC-46A Pegasus. Jest to jednocześnie pierwszy eksportowy egzemplarz tego typu. Fot. Boeing

29 października w wojskowej części Portu Lotniczego w Yonago odbyła się uroczystość powitania pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu tankowania powietrznego Boeing KC-46A Pegasus zamówionego przez Ministerstwo Obrony Japonii.

Jednocześnie jest to pierwszy samolot tego typu dostarczony klientowi eksportowemu. Japonia, poprzez procedurę FMS, zamówiła cztery KC-46A Pegasus, które dołączą do czterech obecnie eksploatowanych KC-767J - zostały dostarczone przez koncern Boeing w latach 2008-2010. Montaż pierwszego KC-46A Pegasus rozpoczął się we wrześniu 2019 roku, natomiast oblatano go w lutym bieżącego. Lot dostawczy został wykonany poprzez bezpośredni przelot z Seattle do Japonii. Jeszcze w bieżącym roku zaplanowano dostawę drugiego egzemplarza.

Dotychczas Boeing nie może pochwalić się dużą sprzedażą eksportową samolotów KC-46A Pegasus. Poza czterema egzemplarzami dla Japonii, w lutym bieżącego roku dwa zostały sprzedane do Izraela (docelowo będzie ich osiem). W sierpniu bieżącego roku Włochy ogłosiły, że planują zakup dwóch egzemplarzy, które dołączą do czterech KC-767A. Także Polska wyraża zainteresowanie zamówieniem dwóch sztuk w ramach programu Karkonosze – obecnie projekt znajduje się w zawieszeniu.

Wielozadaniowe samoloty tankowania powietrznego Boeing KC-46A Pegasus, w liczbie 179 sztuk, mają pozwolić na odmłodzenie floty maszyn tej klasy w US Air Force. Bazuje konstrukcyjne na cywilnym modelu Boeing 767-200ER, którego wyposażenie zostało skonfigurowane według potrzeb Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań producentów awioniki pokładowej. Dotychczas Boeing dostarczył około 50 seryjnych egzemplarzy.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc